Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe obejmują obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.

 

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 2 parki krajobrazowe będące w zarządzie ZPK województwa małopolskiego oraz ZPK województwa śląskiego. Zajmują one łącznie, na gruntach będących w zarządzie PGL LP powierzchnię ok. 7 tys. ha.

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Utworzony został w 1981 roku. W granicach tego parku znajduje się ponad 2000 ha gruntów leśnych Nadleśnictwa Olkusz. PK Dolinki Krakowskie rozciąga się na powierzchni 20686,1 ha od Michałowic po Bukowno, na terenie gmin: Bukowno, Jerzmanowice – Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Olkusz, Trzebinia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Ze względu na dużą rozległość obszaru parku jest on jednym z najbardziej zróżnicowanych pod kątem rzeźby terenu spośród parków krajobrazowych na Jurze. Nazwa PK została utworzona z powodu objęcia ochroną w tym parku niemal wszystkich przepięknych dolinek podkrakowskich, w tym: Kluczwody, Bolechowickiej, Kobylańskiej, Będkowskiej, Szklarki, Racławki, Eliaszówki. Spośród 89 pomników przyrody znajdujących się w PK Dolinki Krakowskie przeważają pomniki przyrody nieożywionej, w tym jaskinie (J. Nietoperzowa, J. Wierzchowska Górna), ostańce i źródła (Będkówki, Sztoły i Kobylanki). Ponadto na uwagę zasługuje starodrzew wokół kościoła w Racławicach i stara aleja bukowa przy klasztorze w Czernej. Na obszarze tego parku występują ponadto 3 stanowiska dokumentacyjne (odsłonięcie porfiru oraz martwicy wapiennej w Radwanowicach i kamieniołom w Trojanowicach) oraz liczne zabytki sztuki sakralnej (np. klasztor w Czernej, kościoły w Bolechowicach i Jerzmanowicach, cenne drewniane kościoły w Racławicach, Paczółtowicach i Modlnicy) i świeckiej (ruiny zamku-strażnicy w Dolinie Kluczwody w Białym Kościele, dwory w Garlicy Murowanej, Modlnicy, Bolechowicach, Karniowicach i Ujeździe, czy też fort poaustriacki w Toniach).

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Położony jest na obszarze dwóch województw: małopolskiego i śląskiego. Park rozciąga się od Częstochowy w kierunku południowo-wschodnim, aż do Olkusza (prze okolice Olsztyna, Złotego Potoku, Niegowej, Mirowa, Bobolic, Kroczyc, Morska, Ogrodzieńca, Pilicy, Niegowonic oraz Klucz) i jest największym parkiem krajobrazowym na Jurze i jednym z największych w Polsce . Nazwa parku pochodzi od Orlich Gniazd t.j. średniowiecznych warownych zamków, które w dużej liczbie występują na tym obszarze. Na teenie parku występują liczne przykłady pomników przyrody. W samym woj. małopolskim - 12, w tym park dworski w Porębie Dzierżnej, Skały Zegarowe k. Smolenia, skałki w Rabsztynie, Pomorzańskie Skały, skały na Syborowej Górze. Ze względu na dużą powierzchnię park ten jest urozmaicony zarówno pod kątem rzeźby terenu jak i przyrody. Uwagę przykuwają licznie występujące ostańce skalne oraz jaskinie i schroniska skalne będące efektami znajwiska krasowienia. Charakterystyczne dla tego terenu jest występowanie deficytu wody oraz występowanie dolin wodących, tzn. potoków występujących okresowo po intensywnych opadach. Flora parku liczy ok. 1300 gatunków. Z fauny występują na tym obszarze warto wymienić nietoperze i jaskiniowe bezkręgowce. W granicach parku znajduje się prawie 5 tys. ha gruntów leśnych Nadleśńictwa Olkusz.  


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Informacja na temat programu "Zanocuj w lesie"

Informacja na temat programu "Zanocuj w lesie"

Obszar „Jurajska Przygoda – Olkusz”

Od 1 maja 2021 roku Nadleśnictwo Olkusz przystępuje do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W ramach tego programu Nadleśnictwo Olkusz wyznaczyło specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu  oraz osoby chcące przenocować w lesie „na dziko”, bez specjalnej infrastruktury, mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Obszar prezentowany jest na mapie, która otworzy się po kliknięciu w poniższą grafikę,

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy#  oraz z poziomu aplikacji Mbdl (link Android) , (link iPhone). Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru, dołączonym poniżej;
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
    1. Miej na uwadze, że Nadleśnictwo Olkusz nie wyznaczyło na swoim terenie miejsc do palenia ognia.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu zawartymi w infografikach zamieszczonych w załącznikach.
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu a informacje o nich znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków, o których informację znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego poniżej oraz przesłanie go na adres olkusz@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Możesz też wszystkie informacje wymagane w formularzu przesłać po prostu w treści maila. Pamiętaj, że przesłanie tego zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez PGL LP Nadleśnictwo Olkusz podanych danych osobowych w celu zgłoszenia noclegu w ramach programu "zanocuj w lesie" oraz oznacza, zapoznanie się z regulaminem obowiązującym na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie".
  9. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie to:  maria.gronicz@katowice.lasy.gov.pl 

 

Korzystających z programu zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej po kliknięciu TEGO LINKU. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania programu.