Web Content Display
Rezerwat Pazurek
Obiekt ten położony jest w południowo-zachodniej części Płaskowyżu Ojcowskiego. Charakteryzuje się urozmaiconą rzeźba terenu z licznymi kulminacjami w postaci wychodni wapiennych skał. Teren rezerwatu pokrywają dobrze zachowane, pomimo silnej presji zanieczyszczeń przemysłowych i ruchu turystycznego, lasy bukowe. Największą powierzchnię zajmuje zespół buczyny sudeckiej z żywcem dziewięciolistnym w runie. W wilgotniejszych, najżyźniejszych lokalizacjach spotykamy rzadki w tej części kraju podzespół z miesiącznicą trwałą (Lunaria rediviva). Ciekawostką są fragmenty buczyny z czosnkiem niedźwiedzim (Allium ursinum). Najcieplejsze, południowe skłony porasta termofilna buczyna Carici albae-Fagetum z wieloma rzadkimi gatunkami w warstwie runa. Przeciwległe, wilgotne i chłodne północne stoki pozwoliły na wykształcenie zespołu jaworzyny górskiej z języcznikiem.
Rezerwat Smoleń
Rezerwat Smoleń położony jest w południowej części Wyżyny Częstochowskiej, w gminie Pilica. Rezerwat ten, o powierzchni 4,32 ha utworzono w 1959 r dla ochrony wapiennego wzgórza z ruinami zamku z XIV oraz interesującymi formami skalnymi i zjawiskami krasowymi (wśród nich kilka niewielkich jaskiń) oraz porastającego zamkowe wzgórze lasu. Dominującym zbiorowiskiem jest tu buczyna sudecka Dentario enneaphyllidi-Fagetum; która osiąga tu swoją wschodnią granicę występowania. Ponadto można zobaczyć tu fragmenty lasu grądowego, a na południowych zboczach - płaty ciepłolubnej buczyny storczykowej Carici albae-Fagetum, z pokrzywionymi, nisko ugałęzionymi drzewami. Z rezerwatem sąsiadują od zachodu lasy bukowe z ukrytymi w ich wnętrzu ostańcami wapiennymi oraz niewielkimi płatami jaworzyny górskiej z najobfitszymi na Jurze stanowiskami rzadkiej, bardzo efektownej paproci – języcznika zwyczajnego Phyllitis scolopendrium. Są to jedne z najbardziej wysuniętych na północ stanowisk tego chronionego gatunku.
Rezerwat Ruskie Góry
Istnieją dwa wytłumaczenia pochodzenia nazwy „Ruskie Góry". Według jednej z nich w lasach tego rejonu schroniły się wojska ruskie posiłkujące księcia Władysława II, syna Bolesława Krzywoustego, po klęsce poniesionej pod Pilicą. Drugie nawiązuje do przebiegającej w tym rejonie granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego oraz rozegranej w 1914 r bitwy polskich legionów z wojskami carskimi.
Rezerwat „Ruskie Góry" utworzono w 2000 roku na powierzchni 153 ha. Położony jest w gminie Pilica, przy drodze łączącej ta miejscowość z Kluczami. Chroni on starodrzewy bukowe, jedne z najpiękniejszych na terenie Jury. Centralna część rezerwatu porośnięta jest przez żyzne zbiorowisko buczyny sudeckiej, miejscami z obfitym odnowieniem naturalnym. W dolnych częściach stoku występuje uboższe zbiorowisko kwaśnej buczyny niżowej – Luzulo pilosae – Fagetum. Ciekawostką jest największe na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej nagromadzenie fragmentów górskiego zbiorowiska - jaworzyny z języcznikiem. Rezerwat ten jest cenny nie tylko pod względem florystycznym – jego wielkim walorem jest występowanie na stosunkowo niewielkiej powierzchni dwóch odmiennych typów krajobrazu – lessowego oraz jurajskiego, z charakterystycznymi formami skalnymi – wychodniami i ostańcami skalnymi oraz zjawiskami krasowymi (w tym z jedną jaskinią, nieudostepnioną do zwiedzania).
Rezerwat Stołowa Góra
Rezerwat "Góra stołowa im. Ryszarda Malika" położony jest w północno-zachodniej części Płaskowyżu Ojcowskiego, w sąsiedztwie Jaroszowca, w Gminie klucze. Zajmuje obszar 96,09ha, a 109,03 stanowi jego otulina. Liczne ostańce wapienne i charakterystyczne ściany skalne pośród lasu bukowego są jego cechą charakterystyczną. Na terenie planowanego rezerwatu zinwentaryzowano także 11 jaskiń różnego typu. Doskonale można tu zaobserwować zmienność zbiorowisk leśnych wraz z ekspozycją i rzeźbą terenu – występuje tu żyzna buczyna sudecka, kwaśna buczyna niżowa, ciepłolubna buczyna storczykowa i górska jaworzyna z języcznikiem, w dolnych partiach terenu również bór sosnowy. Patronem rezerwatu, z inicjatywy prof. Jna Bodziarczyka jest Ryszard MAlij - przyrodnik i leśnik. Przedwcześnie zmarły pracownik Nadleśńictwa Okusz, wyjątkowo zaangażowany w ochronę jurajskiej przyrody. Autor licznych opracowań, planów ochroy i projektów mających na celu ochronę najcenniejszych ekosystemów oraz stanowisk rzadkich u chronionych gatunków roślin.
Projektowany rezerwat - Januszkowa Góra
Ten projektowany rezerwat położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego rezerwatu „Pazurek". Celem ochrony są tu ostańcowe wzgórza porośnięte kilkoma typami lasu bukowego i bukowo-jodłowego, z wieloma stanowiskami rzadkich i chronionych roślin. Znajdują się tutaj kilkanaście schronisk skalnych i jaskiń. Jedna z nich, Januszkowa Szczelina należy do najgłębszych jaskiń terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Asset Publisher
Nowy rezerwat - Góra Stołowa im. Ryszarda Malika
Z przyjemnością informujemy, że 10 maja ukazało się zarządzenie Dyrektora RDOŚ w Krakowie powołujące nowy rezerwat przyrody.
Rezerwat przyrody „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika”, powołany w maju tego roku jest czwartym rezerwatem na terenie Nadleśnictwa Olkusz i osiemdziesiątym szóstym w województwie małopolskim. Ostatnie utworzone rezerwaty to: Mogielica (50,44ha) - w roku 2011 na terenie Nadleśnictwa Limanowa oraz Pazurek (187,91ha) - w roku 2008 – także na terenie Nadleśnictwa Olkusz.
Prace nad utworzeniem rezerwatu trwały długo, jednak w ubiegłym roku przyspieszyły. Jak mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz – Marcin Polak: - Propozycję utworzenia w tym miejscu rezerwatu wysunął w 1979 roku Stefan Michalik z ZOP PAN. Dokumentacja projektowa tego rezerwatu, stworzona pod przewodnictwem Profesora Stanisława Wiki z UŚ, również postulującego utworzenie rezerwatu, pochodzi natomiast z roku 1987. Zatem już dekady temu zauważono, że lasy porastające Stołową Górę są wyjątkowe pod względem przyrodniczym i zasługują na ochronę rezerwatową. Przez cały ten okres mieliśmy na względzie wartość tego terenu i gospodarowaliśmy tu tak, by jak najlepiej zachować stan siedlisk. W ubiegłym roku, rozpoczynając prace nad nowym Planem Urządzenia Lasu na okres 2022 - 2031 zwróciliśmy się z pytaniem do krakowskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o to, czy rezerwat miałby szansę zostać powołany do czasu ustanowienia nowego PULu. RDOŚ sprawnie wziął sprawy w swoje ręce. We wrześniu odbyła się wizja lokalną z udziałem m.in. Profesora Jana Bodziarczyka z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Wydziału Leśnego UR w Krakowie oraz pracowników RDOŚ, RDLP w Katowicach, BULiGL oraz nadleśnictwa podczas której wszyscy byli zgodni co do zasadności i potrzeby objęcia tego terenu ochroną. Później nastąpił czas uzgodnień, prac administracyjnych i dziś możemy się cieszyć kolejnym i to dużym rezerwatem.
Rezerwat „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika” położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Jaroszowca w Gminie Klucze. Zajmuje obszar 96,09 ha, a 109,03ha stanowi jego otulina. To teren porośnięty buczynami, poprzecinany wieloma wapiennymi ostańcami tworzącymi Stołową Górę, Ostrą Górę i Skałę pod Wieżą. Ochronie podlegają tu naturalne zbiorowiska leśne: żyzna buczyna sudecka, jaworzyna z języcznikiem, storczykowa buczyna jurajska oraz stanowiska chronionych gatunków roślin i grzybów.
Utworzenie rezerwatu komentują także naukowcy. Jak zauważa Profesor Jerzy Szwagrzyk - kierownik Katedry Bioróżnorodności Leśnej Wydziału Leśnego UR w Krakowie - Działania nadleśnictwa Olkusz wpisują się doskonale w nową strategię ochrony bioróżnorodności; tworzenia nowych obszarów chronionych w miejscach szczególnie wartościowych przyrodniczo, a zarazem dostępnych dla edukacji i turystyki ukierunkowanej na kontakt z lasem. W czasie narastających zagrożeń i sporów dotyczących sposobu użytkowania zasobów naturalnych jest to bardzo cenna inicjatywa, mogąca stanowić dobry przykład, godny szerokiego rozpropagowania wśród ludzi zainteresowanych ochroną przyrody.
Profesor Jan Bodziarczyk – z tej samej Katedry zwraca uwagę, że - Zaangażowanie Nadleśnictwa Olkusz w utworzenie kolejnego rezerwatu przyrody w Małopolsce budzi szacunek. To dobry przykład troski leśników o ochronę przyrody i ochronę życia człowieka. Utworzony rezerwat „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika”, z całą pewnością spełni wiele funkcji, zarówno jako obszar chroniący wartości przyrodnicze, ale także zapewniający człowiekowi właściwe warunki do odpoczynku i regeneracji sił. Idea objęcia ochroną rezerwatową tego obszaru sięga końca lat 70. XX w., ale dopiero teraz stała się faktem. Pomimo, iż obszar ten nie był wcześniej formalnie chroniony, leśnicy traktowali go w sposób wyjątkowy, ograniczając lub całkowicie zaniechując ingerencji w drzewostany, stąd też zbiorowiska leśne zachowały się w bardzo dobrym stanie.
Nadleśniczy Marcin Polak dodaje: - zrównoważone wykorzystanie wszystkich funkcji lasów: przyrodniczych, gospodarczych i społecznych jest trudne. Oczywiście staramy się pogodzić je we wszystkich lasach będących pod naszą opieką, jednakże są miejsca, takie jak to czy też Rezerwat Pazurek lub Ruskie Góry, gdzie wartości przyrodnicze i społeczne są wyższe od produkcyjnych. W tych miejscach konieczne jest zaniechanie pozyskania drewna celem jego sprzedaży. Trzeba jednak powiedzieć, że z drugiej strony istnieją lasy typowo produkcyjne, dostarczające nam drewna, z którego wszyscy korzystamy. Priorytetem jest trwałość tych lasów. Zatem wszędzie, gdzie pozyskujemy drewno zapewniamy wzrost młodego pokolenia drzew; zmienimy składy gatunkowe lasów dostosowując je do siedlisk i zmieniających się warunków klimatycznych. Staramy się, by były coraz bardziej różnorodne i odporne.
Patronem rezerwatu, z inicjatywy prof. Jana Bodziarczyka jest Ryszard Malik – przyrodnik i leśnik. Przedwcześnie zmarły pracownik Nadleśnictwa Olkusz wyjątkowo zaangażowany w ochronę jurajskiej przyrody. Autor licznych publikacji, opracowań, planów ochrony i projektów mających na celu ochronę najcenniejszych ekosystemów oraz stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin.
Do rezerwatu najlepiej wejść od strony kościoła w Jaroszowcu (przy ul. Leśnej 40). Teren rezerwatu okalają drogi leśne, a środkiem wiodą ścieżki, z których - zgodnie z zasadami obowiązującymi w rezerwatach – nie wolno schodzić. Rezerwat najlepiej jest zwiedzać podążając za szlakiem oznaczonym niebiesko-białym kwadratem, wyznaczającym trasę dawnej ścieżki edukacyjnej, którą w przyszłości nadleśnictwo zamierza odnowić.
Zarządzenie Dyrektora RDOŚ ws. rezerwatu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego dnia 10 maja i uprawomocni się po dwóch tygodniach. Zatem 25 maja istnienie tego rezerwatu stanie się faktem.
Informacje ogólne:
Nadleśnictwo Olkusz – jest jednostką podlegającą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Gospodaruje na 17144,05 hektarów gruntów, a spora część lasów podlega niekorzystnemu oddziaływaniu przemysłu – hut i kopalń. Mimo to, aż 44,5% stanowią obszary objęte różnymi, ustawowymi formami ochrony przyrody. Są wśród nich:
- Cztery rezerwaty przyrody: Smoleń, Ruskie Góry, Pazurek i Góra Stołowa
- Cztery obszary Natura 2000: Jaroszowiec, Ostoja Środkowojurajska, Buczyny w Szypowicach i Las Niwiski oraz Pustynia Błędowska
- Dwa parki krajobrazowe: Orlich Gniazd oraz Dolinki Krakowskie
W najbliższym czasie spodziewane jest także powiększenie rezerwatu Ruskie Góry, który jako jedyny z wymienionych objęty jest na znacznym obszarze ochroną ścisłą.
Asset Publisher
Asset Publisher
Cennik drewna i choinek
Cennik drewna i choinek
Aktualny cennik drewna obowiązujący od dnia 16 stycznia 2024 r.
Drewno Wielkowymiarowe Iglaste | ||||||
MD | SO | SW | JD | |||
Lp | Grupa handlowa | Kl. grubości | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto |
1 | WA0 | 2 | 803,19 | 773,67 | 736,77 | 831,48 |
3 | 952,02 | 947,10 | 890,52 | 1025,82 | ||
2 | WB0 | 1 | 595,32 | 521,52 | 570,72 | 616,23 |
2 | 662,97 | 640,83 | 640,83 | 672,81 | ||
3 | 772,44 | 731,85 | 699,87 | 776,13 | ||
3 | WC0 | 1 | 473,55 | 473,55 | 473,55 | 473,55 |
2 | 552,27 | 553,50 | 551,04 | 559,65 | ||
3 | 633,45 | 630,99 | 621,15 | 610,08 | ||
4 | WD | 1 | 340,71 | 362,85 | 370,23 | 337,02 |
2 | 372,69 | 393,60 | 409,59 | 360,39 | ||
3 | 415,74 | 428,04 | 472,32 | 381,30 | ||
MD | SO | SW | JD | |||
5 | WBK | 1 | 618,69 | 541,20 | 592,86 | 640,83 |
2 | 688,80 | 666,66 | 665,43 | 699,87 | ||
3 | 803,19 | 760,14 | 728,16 | 806,88 | ||
6 | WCK | 1 | 492,00 | 492,00 | 492,00 | 492,00 |
2 | 573,18 | 575,64 | 573,18 | 581,79 | ||
3 | 658,05 | 655,59 | 645,75 | 634,68 | ||
7 | WDK | 1 | 354,24 | 376,38 | 383,76 | 349,32 |
2 | 387,45 | 409,59 | 425,58 | 375,15 | ||
3 | 431,73 | 444,03 | 490,77 | 396,06 | ||
Drewno Średniowymiarowe Iglaste | ||||||
MD | SO | SW | JD | |||
Grupa handlowa | Kl. grubości | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | |
8 | S10 | 676,50 | 676,50 | 553,50 | 553,50 | |
9 | S2A | 289,05 | 289,05 | 289,05 | 289,05 | |
10 | S2AP | 258,30 | 258,30 | 258,30 | 258,30 | |
11 | S2B | GK | 387,45 | 387,45 | 387,45 | 387,45 |
12 | S3B | 1 | 295,20 | 295,20 | 295,20 | 295,20 |
2 | 311,19 | 311,19 | 311,19 | 311,19 | ||
3 | 327,18 | 327,18 | 327,18 | 327,18 | ||
13 | S4 | 162,36 | 162,36 | 162,36 | 162,36 | |
Drewno Wielkowymiarowe Liściaste | ||||||
DB | DB C, JS | BK, JW, KL, OL | ||||
Grupa handlowa | Kl. grubości | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | ||
14 | WA0 | 2 | 3451,38 | 2207,85 | 1051,65 | |
3 | 4419,39 | 2826,54 | 1332,09 | |||
15 | WB0 | 1 | 1552,26 | 992,61 | 544,89 | |
2 | 2495,67 | 1596,54 | 696,18 | |||
3 | 3582,99 | 2291,49 | 913,89 | |||
16 | WC0 | 1 | 1194,33 | 763,83 | 435,42 | |
2 | 1719,54 | 1099,62 | 544,89 | |||
3 | 2317,32 | 1482,15 | 696,18 | |||
17 | WD | 1 | 656,82 | 420,66 | 392,37 | |
2 | 1122,99 | 718,32 | 435,42 | |||
3 | 1552,26 | 992,61 | 478,47 | |||
18 | WDP | 1 | 553,50 | 392,37 | 345,63 | |
2 | 945,87 | 670,35 | 383,76 | |||
3 | 1307,49 | 927,42 | 421,89 | |||
BRZ | GB, WZ | TP, OS i pozostałe liściaste | ||||
Grupa handlowa | Kl. grubości | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | ||
19 | WA0 | 2 | 942,18 | 567,03 | 562,11 | |
3 | 1124,22 | 622,38 | 635,91 | |||
20 | WB0 | 1 | 635,91 | 441,57 | 408,36 | |
2 | 739,23 | 487,08 | 461,25 | |||
3 | 846,24 | 555,96 | 517,83 | |||
21 | WC0 | 1 | 519,06 | 369,00 | 362,85 | |
2 | 583,02 | 408,36 | 405,90 | |||
3 | 670,35 | 456,33 | 448,95 | |||
22 | WD | 1 | 446,49 | 312,42 | 307,50 | |
2 | 494,46 | 341,94 | 346,86 | |||
3 | 536,28 | 376,38 | 387,45 | |||
23 | WDP | 1 | 317,34 | 268,14 | 277,98 | |
2 | 350,55 | 292,74 | 312,42 | |||
3 | 380,07 | 323,49 | 350,55 | |||
Drewno Średniowymiarowe Liściaste | ||||||
BK | BRZ, OL | DB | ||||
Grupa handlowa | Kl. grubości | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | ||
24 | S2A | 393,60 | 344,40 | 553,50 | ||
25 | S2AP | 376,38 | 321,03 | 492,00 | ||
26 | S2B | GK | 418,20 | 369,00 | 615,00 | |
27 | S4 | 226,32 | 226,32 | 226,32 | ||
DB C, JS, WZ, GB, AK | JW, KL i pozostałe liśc. twarde | TP,LP,OS i pozostałe liść. miękkie | ||||
Grupa handlowa | Kl. grubości | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | ||
28 | S2A | 350,55 | 295,20 | 263,22 | ||
29 | S2AP | 314,88 | 250,92 | 249,69 | ||
30 | S2B | GK | 369,00 | 319,80 | 295,20 | |
31 | S4 | 226,32 | 226,32 | 162,36 | ||
Drewno pozyskane kosztem nabywcy | ||||||
Iglaste | Liściaste twarde | Liściaste miękkie | ||||
Grupa handlowa | Kl. grubości | Cena brutto | Cena brutto | Cena brutto | ||
32 | M2 PKN | 30,75 | 43,05 | 43,05 | ||
33 | KO PKN | 30,75 | 43,05 | 43,05 | ||
34 | S3B PKN | 1 | 223,86 | - | - | |
2 | 238,62 | - | - | |||
3 | 253,38 | - | - | |||
35 | S4 PKN | 75,03 | 126,69 | 67,65 |
M2 - drobnica gałęziowa
KO - karpina opałowa
S3b - żerdzie gospodarcze
S4 - opał
iglaste - So, Md,Św, Jd, Dg i pozostałe iglaste
liściaste twarde - Gb, Bk, Db, DbC, Js, Brz, Wz, Jw, Kl, Ol, Ak, Czr, Wiś, Sl, Czm, Jrz, Jb, Gr, Orz
liściaste miękkie - Tp, Lp, Os, Wb, Ksz, Lsz
PKN - pozyskane kosztem nabywcy
Cennik Można pobrać tutaj - cennik drewna
Załącznik nr 2 do Decyzji
Nr 2/2024 z dnia 18.01.2024 r.
Regulamin sprzedaży detalicznej drewna oraz produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Olkusz
- Sprzedaż detaliczna drewna i produktów niedrzewnych
- Sprzedaż detaliczna drewna oraz produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Olkusz prowadzona jest na podstawie niniejszego Regulaminu.
- Sprzedażą detaliczną określa się sprzedaż drewna osobom fizycznym i przedsiębiorcom na podstawie aktualnych cenników cen detalicznych dostępnych na stronie internetowej Nadleśnictwa: www.olkusz.katowice.lasy.gov.pl oraz we wszystkich leśnictwach na tablicach ogłoszeń.
- Drewno będące przedmiotem sprzedaży detalicznej wyrabiane jest zgodnie z wykazem stosowanych w PGL LP norm i warunków technicznych, mających zastosowanie do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego, które dostępne są pod adresem internetowym: http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Normy/
- Sprzedaż detaliczna drewna oraz produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Olkusz prowadzona jest przez upoważnionych przez Nadleśniczego pracowników, we wszystkich leśnictwach, w godzinach pracy, po wcześniejszym uzgodnieniu z leśniczym lub podleśniczym. Wykaz leśnictw wraz z numerami telefonów dostępny jest na stronie internetowej: www.olkusz.katowice.lasy.gov.pl
- Sprzedaż detaliczna drewna oraz produktów niedrzewnych odbywa się za pośrednictwem:
- przelewu na konto bankowe Nadleśnictwa,
- w formie bezgotówkowej (płatność kartą),
- gotówką,
przy użyciu kas rejestrujących (fiskalnych).
- Pracownik dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych po przyjęciu gotówki, płatności kartą lub powzięciu informacji o zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym Nadleśnictwa, wydaje Nabywcy dokument uprawniający do wywozu drewna – asygnatę (AS) i drukuje paragon fiskalny będący dokumentem sprzedaży.
- W przypadku sprzedaży drewna przedsiębiorcy, dokumentem sprzedaży jest faktura VAT, wystawiana na podstawie asygnaty wypełnionej o dane przedsiębiorcy.
- Faktury wystawiane są wyłącznie w biurze Nadleśnictwa (niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od wystawienia asygnaty), po przesłaniu danych z kancelarii leśnictwa drogą teleinformatyczną do biura Nadleśnictwa.
- Oryginał faktury wysyłany jest na adres Nabywcy (istnieje możliwość osobistego odbioru faktury w biurze Nadleśnictwa Olkusz ul. Łukasińskiego 3, 32-300 Olkusz).
- Asygnata stanowi dokument „na okaziciela” i tylko wraz z dowodem zakupu drewna (paragonem fiskalnym lub fakturą) uprawnia do odbioru i wywiezienia z lasu zakupionego drewna.
- Odbiór drewna z lasu przez Nabywców odbywa się we własnym zakresie i na własny koszt, we wszystkich leśnictwach, w dowolnie wybranym terminie (w dniach roboczych), umówionym z miejscowym leśniczym lub podleśniczym w okresie 14 dni od daty zakupu. Wywóz drewna z lasu odbywa się drogami wskazanymi przez wydającego.
- Zakupionego drewna nie wolno Nabywcy wywozić bez uzyskania adnotacji miejscowego leśniczego lub podleśniczego na asygnacie lub fakturze o wydatku drewna. W przypadku konieczności wywozu drewna w kilku partiach każda partia drewna powinna być odnotowana oddzielnie na ww. dokumencie.
- W razie braku możliwości wywozu w wyznaczonym terminie, Nabywca zobowiązany jest uzgodnić nowy termin wywozu.
- Po okresie 14 dni od daty zakupu Nadleśnictwo Olkusz nie odpowiada za zakupiony materiał, a Nabywca nie może rościć do Sprzedawcy pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego materiału.
- Nabywca może upoważnić na piśmie inną osobę do dokonania zakupu i odbioru drewna lub samego odbioru drewna z lasu w swoim imieniu na podstawie pisemnego upoważnienia, które należy przekazać pracownikowi dokonującemu sprzedaży.
- Nabywca ma prawo do składania pisemnej reklamacji zakupionego drewna w terminie 14 dni od daty jego zakupu, która zostanie rozpatrzona przez Nadleśnictwo Olkusz w terminie do 14 dni od jej złożenia. Reklamacji nie podlega drewno pochodzące z samowyrobu.
- Dopuszcza się pozyskanie i sprzedaż drewna pozyskanego kosztem i staraniem Nabywcy (samowyrób). Przygotowanie drewna pozyskanego samowyrobem może dotyczyć wyłącznie drewna opałowego (S4), żerdzi (S3B), karpiny opałowej (KO) oraz drobnicy gałęziowej (M2). Osoby zainteresowane pozyskaniem drewna samowyrobem przed przystąpieniem do prac, zobowiązane są do podpisania zezwolenia/oświadczenia na samowyrób drewna.
- Zainteresowani samowyrobem zobowiązani są zgłosić się do właściwego leśniczego, na którego terenie chcą wyrabiać drewno. Dopuszczenie tej formy przygotowania drewna, może mieć miejsce tylko i wyłącznie na powierzchniach, na których aktualnie nie są prowadzone żadne prace związane z pozyskaniem i zrywką drewna, z zachowaniem odległości, minimum dwóch wysokości drzewostanu od miejsc, gdzie jest prowadzona ścinka i zrywka drewna.
- Procedura postępowania i zasady rozliczenia sprzedaży detalicznej użytków niedrzewnych prowadzona w leśnictwach i nadleśnictwie jest taka sama jak przy sprzedaży detalicznej drewna.
- Nabywcy detaliczni zobowiązani są do zapoznania się z niniejszym regulaminem sprzedaży. Podpis Nabywcy na asygnacie oznacza przyjęcie warunków zawartych w regulaminie do przestrzegania i realizacji.
- Klauzula Informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych "RODO"), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku.
Administrator danych osobowych
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Nadleśnictwo OLKUSZ ul. ŁUKASIŃSKIEGO;3, 32-300 OLKUSZ. Może się Pani/Pan z nim skontaktować drogą elektroniczną na adres e-mail olkusz@katowice.lasy.gov.pl, telefonicznie pod numerem 32 643-04-45,32 643-04-46 lub tradycyjną pocztą na adres wskazany powyżej. Inspektorem ochrony danych osobowych Julia Szablowska, kontakt: biuro@personal-data.pl
Cel i podstawy przetwarzania
Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane odpowiednio:
1. W celu umożliwienia zakupów;
2. W celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności rachunkowych i podatkowych;
3. W celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami;
4. W celu zapobiegania nadużyciom i oszustwom statystycznym i archiwizacyjnym;
5. W celu wykazania przestrzegania przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych przez okres, w którym jednostki organizacyjne PGL LP Lasy Państwowe, zobowiązane są do zachowania danych lub dokumentów je zawierających dla udokumentowania spełnienia wymagań prawnych i umożliwienia kontroli ich przez organy publiczne,
Dane te są przetwarzane wyłącznie w niezbędnym zakresie, uzasadnionym wyżej opisanym celem przetwarzania.
Podstawy prawne
Podstawami prawnymi przetwarzania danych osobowych przez jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe są:
1. art. 6 ust. 1 lit. b RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, jeżeli jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;
2. art. 6 ust. 1 lit. c RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, jeżeli jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.
Odbiorcy danych
Odbiorcą danych osobowych jest Nadleśnictwo Olkusz. Do Pani/Pana danych mogą też mieć dostęp nasi podwykonawcy (podmioty przetwarzające), tj. firmy prawnicze, informatyczne oraz księgowe.
Okres przechowywania danych
Pana/Pani dane osobowe będą przechowywane od momentu ich pozyskania do czasu wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania przez Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe". Przechowujemy dane osobowe przez czas obowiązywania umowy zawartej z klientami, a także po jej zakończeniu w celach:
1. dochodzenia roszczeń w związku z wykonywaniem umowy,
2. wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności rachunkowych i podatkowych,
3. zapobiegania nadużyciom i oszustwom,
4. statystycznych i archiwizacyjnych,
Przechowujemy dane osobowe również w celu rozliczalności tj. udowodnienia przestrzegania przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych przez okres, w którym Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" zobowiązane jest do zachowania danych lub dokumentów je zawierających dla udokumentowania spełnienia wymagań prawnych i umożliwienia kontroli ich przez organy publiczne.
Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
Prawa osób, których dane dotyczą
Zgodnie z RODO, przysługuje Pani/Panu:
1. prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;
2. prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;
3. prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych;
4. prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
5. prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego
6. prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
Informacja o wymogu/dobrowolności podania danych
Podanie danych ma charakter dobrowolny, lecz niezbędny do realizacji celu zakupów. W przypadku niepodania danych nie będzie możliwa realizacja ww. celów.
Zautomatyzowane podejmowanie decyzji
Nie podejmujemy decyzji w sposób zautomatyzowany.
Dane pochodzące z rejestrów publicznych/przekazane przez Panią/Pana
Jednocześnie informujemy, mając na uwadze art. 13 RODO, że w przypadku gdy przekazał/-a Pan/Pani nam swoje dane, przetwarzamy je z uwagi na to, iż zostały one nam przekazane w zakresie niezbędnym do zawarcia/realizacji wyżej opisanych celów. Przekazane dane mogą zostać uzupełnione o dane pochodzące z publicznych rejestrów, o ile była taka konieczność, tj. odpowiednio z Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są przetwarzane w celach opisanych na wstępie, o ile posiadają walor danych osobowych, w zakresie niezbędnym, a podyktowanym wyżej opisanymi celami.
Regulamin sprzedaży drewna można pobrać tutaj - Regulamin sprzedaży drewna
Warunki szczegółowe, które mają zastosowanie do cennika:
1. Wskazane ceny drewna określają cenę jednostkową za 1 m3
2. Drewno pozyskane w zakresie i na koszt nabywcy (PKN) to M1, M2, M2 TL, S3b i S4.
3. Do podanych cen netto dolicza się obowiązujący podatek VAT - 23%.
CENNIK CEN DETALICZNYCH
Ceny choinek, stroiszu, karpiny opałowej obowiązujący od 12.12.2022 r.
w Nadleśnictwie Olkusz
Cennik detaliczny choinek brutto |
|||
|
|
Wysokość do |
Cena detaliczna |
1 |
Świerk pospolity |
0,9 |
15,00 |
2 |
Świerk pospolity |
1,5 |
20,00 |
3 |
Świerk pospolity |
2,5 |
30,00 |
4 |
Świerk pospolity |
3,5 |
35,00 |
5 |
Sosna zwyczajna |
0,9 |
20,00 |
6 |
Sosna zwyczajna |
1,5 |
25,00 |
7 |
Sosna zwyczajna |
2,5 |
40,00 |
8 |
Sosna zwyczajna |
3,5 |
45,00 |
Stroisz So.Św - 150zł/mp netto
Stroisz Jd – 250zł/mp netto
Karpina opałowa – 25zł/m3 netto, cena brutto wynosi 27 zł/m3
Załącznik nr 1 do Decyzji nr 3/2023 z dnia 16.01.2023 r. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Do powyższych cen będzie doliczony podatek VAT w wysokości 8 % |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Olkusz dnia 16.05.2023r. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Załącznik nr 2 do Decyzji nr 3/2023 z dnia 16.01.2023 r. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Olkusz dnia 16.05.2023 r. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||