Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona lasu może być definiowana na dwa sposoby: jako dział leśnych nauk stosowanych, zajmujący się rozpoznaniem, monitoringiem czynników zagrażającym naszym lasom, opracowaniem sposobów zapobiegania szkodom i sposobów postępowania w przypadku ich wystąpienia; lub jako wszystkie czynności wykonywane w lesie w celu poprawienia lub utrzymania jego kondycji zdrowotnej. Współczesne rozumienie ochrony lasu jest dalekie od "ochrony surowca drzewnego na pniu (czyli rosnącego w lesie)", leśnicy dążą do zachowania równowagi biologicznej ekosystemu leśnego, uwględniając wszystkie jego komponenty – siedlisko, sam drzewostan oraz wszystkie organizmy w nim bytujące. Dzięki temu las może spełniać wszystkie swoje funkcje: ochronne, przyrodnicze (jako miejsce życia wielu gatunków i swoisty "bank genowy"), krajobrazowe, produkcyjne, rekreacyjne, dydaktyczne itp. Podkreślić należy, że podstawowe działania mające zapewnić dobrą kondycję lasu to wszystkie "normalnie" wykonywane czynności hodowlane

 

 

Lasy Państwowe prowadzą stały monitoring stanu zdrowotnego lasu. Jednym z elementów jest monitoring uszkodzeń biotycznych czyli powodowanych przez organizmy żywe.

Szczegóły:
Monitoring uszkodzeń o charakterze biotycznym 2014

Monitoring uszkodzeń o charakterze biotycznym 2015

Natomiast monitoring szkód powodowanych przez czynniki nieożywione  można zobaczyć tutaj:

Monitoring uszkodzeń powodowanych przez czynniki abiotyczne i grzyby 2014

Monitoring uszkodzeń powodowanych przez czynniki abiotyczne i grzyby w 2015

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacja na temat programu "Zanocuj w lesie"

Informacja na temat programu "Zanocuj w lesie"

Obszar „Jurajska Przygoda – Olkusz”

Od 1 maja 2021 roku Nadleśnictwo Olkusz przystępuje do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W ramach tego programu Nadleśnictwo Olkusz wyznaczyło specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu  oraz osoby chcące przenocować w lesie „na dziko”, bez specjalnej infrastruktury, mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Obszar prezentowany jest na mapie, która otworzy się po kliknięciu w poniższą grafikę,

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy#  oraz z poziomu aplikacji Mbdl (link Android) , (link iPhone). Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru, dołączonym poniżej;
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
    1. Miej na uwadze, że Nadleśnictwo Olkusz nie wyznaczyło na swoim terenie miejsc do palenia ognia.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu zawartymi w infografikach zamieszczonych w załącznikach.
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu a informacje o nich znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków, o których informację znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego poniżej oraz przesłanie go na adres olkusz@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Możesz też wszystkie informacje wymagane w formularzu przesłać po prostu w treści maila. Pamiętaj, że przesłanie tego zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez PGL LP Nadleśnictwo Olkusz podanych danych osobowych w celu zgłoszenia noclegu w ramach programu "zanocuj w lesie" oraz oznacza, zapoznanie się z regulaminem obowiązującym na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie".
  9. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie to:  maria.gronicz@katowice.lasy.gov.pl 

 

Korzystających z programu zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej po kliknięciu TEGO LINKU. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania programu.