Wydawca treści Wydawca treści

Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Natrafiłem w lesie na martwe zwierzę. Co robić?

Jeśli znajdziesz w lesie padłe zwierzę lub nawet jego część, niezależnie od tego czy jest to zwierzę domowe czy dzikie, nie przechodź obok niego obojętnie. Śmierć zwierzęcia może być skutkiem choroby zakaźnej. Truchła nie wolno dotykać ani tym bardziej zabierać.

Jeśli znajdziesz w lesie padłe zwierzę, powiadom urząd gminy, a następnie nadleśnictwo.

Koniecznie trzeba powiadomić urząd gminy, a następnie nadleśnictwo; ewentualnie policję, jeśli jest już wieczór. Usunięcie i utylizacja martwych zwierząt jest obowiązkiem gminy. Nadleśnictwo należy powiadomić dlatego, bo ubytek zwierzyny w obwodzie powinien zostać uwzględniony w planach łowieckich. Leśnicy sprawdzą także przyczynę śmierci zwierzęcia i - w razie potrzeby - zawiadomią inne służby, np. inspekcję weterynaryjną.

Natrafiłem w lesie na ranne zwierzę. Co robić?

Pomocy można szukać u leśników, choć najlepiej powiadomić o tym urząd gminy. To gmina ma bowiem zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami: i domowymi (bezdomnymi), i dzikimi – zapewnienia im ewentualnego schronienia czy opieki weterynaryjnej. W tym zakresie gmina może liczyć na współpracę i pomoc ze strony członków Polskiego Związku Łowieckiego, których zobowiązują do tego przepisy.

Leśnicy oczywiście chętnie doradzą, jak zachować się przy zetknięciu z rannym zwierzęciem oraz pomogą w nawiązaniu kontaktu z gminnymi urzędnikami i weterynarzami.

Natrafiłem w lesie na młode zwierzę, które wygląda na porzucone przez matkę. Co robić?

Praktycznie wszystkie zgłoszone wypadki znalezienia „porzuconego" młodego zwierzęcia to fałszywy alarm. Nie należy zbytnio zbliżać się do takich zwierząt, dotykać ich i pod żadnym pozorem zabierać ich z lasu. Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. zajęcy, saren czy dzików, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, ale wręcz przeciwnie - objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.

fot. Paweł Fabijański

Zabierając z lasu małą sarnę na oczach jej matki wyrządzamy jej wielką krzywdę. Takie „uratowane" zwierzę w zasadzie nie ma szans na wychowanie wśród ludzi i powrót do naturalnego środowiska.

Zabierając z lasu małą sarnę na oczach jej matki wyrządzamy jej wielką krzywdę

Natrafiłem w lesie na kłusownicze wnyki. Co robić?

Wnyk to narzędzie kłusownicze w kształcie pętli z drutu lub stalowej linki. Umieszczane są na ziemi lub na wysokości głowy zwierzęcia i przyczepione do pniaka drzewa lub specjalnie wbitego palika. Zakładane są z reguły grupowo po kilka, a nawet kilkadziesiąt na przesmykach, którymi porusza się zwierzyna. Stanowią także zagrożenie dla ludzi, szczególnie zimą, gdy maskuje je śnieg. W przypadku ich znalezienia należy niezwłocznie zawiadomić leśników lub policję. Nie należy samodzielnie zdejmować, ani zabierać ze sobą wnyków, ale zapamiętać lub dobrze oznaczyć miejsce ich znalezienia (w naszym kraju nawet posiadanie wnyków jest karalne!). Można ostrożnie zaciągnąć pętlę, aby unieszkodliwić niebezpieczny wnyk do czasu przybycia odpowiednich służb.

Wnyki są groźne nie tylko dla zwierząt, lecz także dla ludzi (fot. P. Fabijański)

Natrafiłem w lesie na agresywne zwierzę. Co robić?

Gdy spotkacie w lesie agresywne zwierzę starajcie się jak najszybciej oddalić na bezpieczną odległość. Zdrowe leśne zwierzęta najczęściej same unikają spotkania z ludźmi, a w lesie musimy unikać tylko tych, które nas się nie boją. Zwierzęta są nieprzewidywalne w czasie godów i wtedy nawet rogacz sarny czy byk jelenia może być agresywny, podobnie jak przysłowiowy ranny odyniec. Podobnie może być, gdy zaskoczymy matkę z młodymi w sytuacji, gdy nie może szybko uciec. Wtedy nawet sympatyczna i płochliwa sarna broniąca swojego koźlęcia potrafi atakować człowieka ostrymi raciczkami. Spotkania z dziwnie zachowującymi się zwierzętami trzeba zgłosić leśnikom.

Gdzie można natrafić na żmije? Jak zabezpieczyć się przed nimi?

Na żmiję zygzakowatą możemy się natknąć przede wszystkim w podmokłych fragmentach lasów, pośród rumowisk skalnych, na wilgotnych łąkach, torfowiskach, obrzeżach bagien i na zrębach. Lubi miejsca dobrze naświetlone. Dlatego możemy spotkać ją np. na środku leśnej ścieżki, gdzie wygrzewając się ma nieco uśpioną czujność. Zaniepokojona naszymi krokami, zazwyczaj szybko znika w pobliskiej kryjówce:  norze, wykrocie bądź w stercie kamieni. Czasami jednak, gdy przezorność i szybkość ją zawiedzie, próbuje odstraszyć potencjalnego napastnika. Zwija swoje ciało, unosi głowę i głośno syczy. Należy wtedy zachować dystans co najmniej jednego metra, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie drażnić jej. Wtedy żmija nas nie zaatakuje, a my możemy spokojnie wycofać się i uniknąć ugryzienia.

Na żmiję zygzakowatą możemy się natknąć przede wszystkim w podmokłych fragmentach lasów, pośród rumowisk skalnych, na wilgotnych łąkach, torfowiskach, obrzeżach bagien i na zrębach (fot. S. Wąsik)

Tam, gdzie spodziewamy się spotkać żmiję, patrzmy uważnie pod nogi i sprawdzajmy miejsce, w którym chcemy usiąść. Bezpiecznie jest mieć wysokie, solidne buty, bo żmija w zasadzie atakuje tylko do wysokości naszej kostki. Poza tym, gdy wędrujemy w ciężkich butach, żmije usłyszą nas z daleka.

Jeśli ukąsiła Cię żmija, nie wysysaj jadu i nie nacinaj miejsca ukąszenia – to tylko może zaszkodzić!

W większości przypadków ukąszenie żmii prowokuje człowiek drażniąc ją lub próbując chwytać. Gady te są od nas dużo bardziej ostrożne i unikają jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi. Nigdy bez powodu nie atakują człowieka, a ich ewentualna agresja jest spowodowana wyłącznie strachem czy zaskoczeniem nagłą sytuacją.

Ukąsiła mnie żmija. Co robić?

Oczywiście nie jest to łatwe, ale bardzo ważne w takiej sytuacji jest zachowanie rozsądku i spokoju. Panika i strach u ukąszonego powoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie. Warto unieruchomić ukąszoną kończynę, aby spowolnić rozchodzenie się trucizny. Niektórzy radzą także założenie opaski uciskowej ponad miejscem ukąszenia, jednak nie jest to konieczne (taka opaska i tak nie może całkowicie tamować dopływu krwi!). Bardzo ważne: nie wysysamy jadu i nie nacinamy miejsca ukąszenia – to tylko może zaszkodzić! Możliwie szybko należy zgłosić się do lekarza, który zapewne poda surowicę w postaci zastrzyku. Warto pamiętać, że choć ukąszenie przez żmiję bardzo rzadko kończy się śmiercią, to jednak jego skutki są nieprzyjemne.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Strach przed kleszczami często zniechęca nas do leśnych spacerów. Ale kleszcze zagrażają nam nie tylko w lesie, równie groźne są dla nas na łące, w ogrodzie, parku lub nad wodą. Czyhają na ofiarę wszędzie tam, gdzie są trawy, paprocie. Lubią też liście leszczyn. Suche bory sosnowe są zatem nawet bezpieczniejsze od miejskiego parku.

Warto jednak zadbać o profilaktykę. Nawet co trzeci kleszcz może przenosić krętki boreliozy. Uchronimy się przed wszelkimi kleszczowymi kłopotami stosując odpowiednie ubranie, czapkę i zabezpieczając się profilaktycznym środkiem chemicznym zakupionym w aptece. Po powrocie ze spaceru w miejscu, gdzie można spodziewać się kleszczy, niezbędna jest kontrola ciała.

fot. Henrik Larsson/Shutterstock.com

Ukąsił mnie kleszcz. Co robić?

Kleszcza należy jak najszybciej usunąć z naszego ciała. Jest to zabieg prosty, bezbolesny i nie wymaga pomocy lekarskiej. Tym bardziej, że obecnie powszechnie dostępne są rozmaite przedmioty ułatwiające usunięcie kleszcza ze skóry. Są to między innymi różnego rodzaju lassa, haczyki czy przyssawki. Możemy go usunąć także zwykłymi szczypczykami. Kleszcza należy uchwycić jak najbliżej skóry, następnie wyciągać go wzdłuż osi wkłucia, lekko obracając. Gdy uda nam się wyciągnąć pajęczaka w całości, rankę należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce umyć wodą z mydłem.

Domowe metody polegające na smarowaniu kleszcza różnymi specyfikami nie są polecane. Ułatwiają wprawdzie usunięcie pasożyta, lecz jednocześnie odcinają mu dostęp do powietrza, co zwiększa u niego wydzielanie śliny i wymiocin wstrzykiwanych do krwi człowieka. To z kolei skutkuje zwiększonym ryzykiem zakażenia poważnymi chorobami. Po usunięciu kleszcza ze skóry należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma ich w naszym ciele więcej.

Przez 30 dni po ugryzieniu przez kleszcza należy zwracać uwagę na wystąpienie niepokojących objawów: rumienia czy podwyższonej temperatury oraz objawów podobnych do grypy

Przez 30 dni po ugryzieniu należy zwracać uwagę na wystąpienie niepokojących objawów: rumienia czy podwyższonej temperatury oraz objawów podobnych do grypy.  Gdy takie wystąpią, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

W moim mieście pojawiły się dzikie zwierzęta. Co robić?

Pojawianie się dzikich zwierząt w mieście zdarza się coraz częściej. Jest to niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Miła i łagodna na pozór sarenka, osaczona przez ludzi, uciekając w panice potrafi nieźle poturbować człowieka, albo złamać sobie kark uderzając w siatkę ogrodzenia.

Jeśli zwierzę pojawiło się na ogrodzonej posesji i można bezpiecznie otworzyć bramę lub furtkę - spróbujmy to zrobić. Oczywiście zwierzęcia nie powinno się dokarmiać, ani zbytnio się do niego zbliżać. Nie należy także samodzielnie łapać lub obezwładniać zwierzęcia. To bardzo niebezpieczne. Chwytanie zwierzęcia wymaga wiedzy i współpracy różnych służb.

W każdej gminie jest powołany wydział (lub stanowisko) zarządzania kryzysowego urzędu gminy, który ma sprzęt i posiada przygotowaną odpowiednią procedurę. Gdy zauważycie zwierzę w mieście, zgłoście to natychmiast właśnie do urzędu gminy lub na policję. Te służby w razie potrzeby skorzystają z pomocy leśników i myśliwych. Zamknijcie też w domu koty i psy, aby uniknąć ich kontaktu ze zwierzęciem, co niesie za sobą ryzyko chorób.

Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić?

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt kierowca auta, który potrącił zwierzę, powinien zapewnić mu stosowną pomoc i zawiadomić w razie potrzeby służby weterynaryjne oraz policję. Nie ma potrzeby wzywać leśników, co często się zdarza, bo obowiązek usunięcia zwierzęcia z drogi spoczywa na zarządcy drogi oraz gminie.

Kto pokryje mi szkody spowodowane podczas wypadku z udziałem zwierzęcia?

Kierowca samochodu, który potrącił zwierzę, powinien ustalić jego właściciela. Jeśli jest to zwierzę domowe, którego właścicielem jest rolnik, istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego.

Jeśli jest to dzikie zwierzę, żyjące w stanie wolnym, to stanowi własność skarbu państwa, który zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie odpowiada za takie szkody. Na odszkodowanie możemy liczyć tylko w przypadku gdy mamy odpowiednią polisę AC lub gdy szkoda powstała w związku z polowaniem. Wtedy odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca obwodu łowieckiego, od którego możemy domagać się odszkodowania w oparciu o ustawę prawo łowieckie (art. 46).

Czy mogę swobodnie spacerować po lesie z psem?

Spacer z psem po lesie to wielka przyjemność, ale trzeba pamiętać, że nie wolno psów puszczać luzem (mówi o tym ustawa o lasach oraz art. 166 kodeksu wykroczeń). Wyjątkiem są czynności związane z polowaniem.

Nawet mały, pozornie spokojny pies to drapieżnik, który w genach ma polowanie: pogoń i zabijanie (fot. C. Korkosz)

Ze względu na ochronę zwierząt dziko żyjących możemy więc po lesie spacerować wyłącznie z psem, który prowadzony jest na smyczy. Należy pamiętać, że nawet mały, pozornie spokojny pies to drapieżnik, który w genach ma polowanie: pogoń i zabijanie. Psy w lesie wprowadzają ogromny niepokój i są przyczyną śmierci wielu zwierząt. Należy zatem rygorystycznie przestrzegać tego nakazu nie tylko z obawy przed mandatem, ale przede wszystkim w trosce o przyrodę.

Czy mogę w lesie swobodnie obserwować i fotografować zwierzęta?

Ustawa o ochronie przyrody zakazuje umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt, chwytania ich i niszczenia  miejsc lęgowych. Można obserwować  zwierzęta, a także fotografować i filmować je z bezpiecznej odległości. Nie można jednak w trakcie fotografowania łamać ustawowych zakazów oraz przeszkadzać zwierzętom w godach, lęgach (np. wyciągając z gniazda jajka lub pisklęta do sfotografowania) oraz normalnym funkcjonowaniu. Wobec coraz powszechniejszego dostępu do aparatów fotograficznych i ogromnego zainteresowania fotografią przyrodniczą te zapisy mają swój sens. Ponadto rozporządzenie ministra środowiska dotyczące gatunków objętych ochroną precyzuje zapisy ustawy i określa dokładnie listę zwierząt, w tym ptaków, dla których wprowadzono zakaz fotografowania i filmowania, jeśli spowodować to może ich niepokojenie lub płoszenie.

W listopadzie 2008 r. zmieniono zapisy ustawy o ochronie przyrody (art. 56), na mocy których można wystąpić z wnioskiem do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a na terenie parku narodowego – do dyrektora parku, o wydanie zgody na fotografowanie chronionych zwierząt.

Zanim sięgniemy po aparat, aby uwiecznić obserwowane zwierzęta i ptaki, powinniśmy bliżej poznać prawo chroniące przyrodę.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Cennik drewna i choinek

Cennik drewna i choinek

 

Aktualny cennik drewna obowiązujący od dnia  16 stycznia 2024 r.

 

Drewno Wielkowymiarowe Iglaste
             
      MD SO SW JD
Lp Grupa handlowa Kl. grubości Cena brutto Cena brutto Cena brutto Cena brutto
1 WA0 2 803,19 773,67 736,77 831,48
3 952,02 947,10 890,52 1025,82
2 WB0 1 595,32 521,52 570,72 616,23
2 662,97 640,83 640,83 672,81
3 772,44 731,85 699,87 776,13
3 WC0 1 473,55 473,55 473,55 473,55
2 552,27 553,50 551,04 559,65
3 633,45 630,99 621,15 610,08
4 WD 1 340,71 362,85 370,23 337,02
2 372,69 393,60 409,59 360,39
3 415,74 428,04 472,32 381,30
             
      MD SO SW JD
5 WBK 1 618,69 541,20 592,86 640,83
2 688,80 666,66 665,43 699,87
3 803,19 760,14 728,16 806,88
6 WCK 1 492,00 492,00 492,00 492,00
2 573,18 575,64 573,18 581,79
3 658,05 655,59 645,75 634,68
7 WDK 1 354,24 376,38 383,76 349,32
2 387,45 409,59 425,58 375,15
3 431,73 444,03 490,77 396,06
             
Drewno Średniowymiarowe Iglaste
             
      MD SO SW JD
  Grupa handlowa Kl. grubości Cena brutto Cena brutto Cena brutto Cena brutto
8 S10    676,50 676,50 553,50 553,50
9 S2A    289,05 289,05 289,05 289,05
10 S2AP   258,30 258,30 258,30 258,30
11 S2B GK 387,45 387,45 387,45 387,45
12 S3B 1 295,20 295,20 295,20 295,20
2 311,19 311,19 311,19 311,19
3 327,18 327,18 327,18 327,18
13 S4   162,36 162,36 162,36 162,36
             
Drewno Wielkowymiarowe Liściaste  
             
      DB DB C, JS BK, JW, KL, OL  
  Grupa handlowa Kl. grubości Cena brutto Cena brutto Cena brutto  
 
14 WA0 2 3451,38 2207,85 1051,65  
3 4419,39 2826,54 1332,09  
15 WB0 1 1552,26 992,61 544,89  
2 2495,67 1596,54 696,18  
3 3582,99 2291,49 913,89  
16 WC0 1 1194,33 763,83 435,42  
2 1719,54 1099,62 544,89  
3 2317,32 1482,15 696,18  
17 WD 1 656,82 420,66 392,37  
2 1122,99 718,32 435,42  
3 1552,26 992,61 478,47  
18 WDP 1 553,50 392,37 345,63  
2 945,87 670,35 383,76  
3 1307,49 927,42 421,89  
             
      BRZ GB, WZ TP, OS i pozostałe liściaste  
  Grupa handlowa Kl. grubości Cena brutto Cena brutto Cena brutto  
 
19 WA0 2 942,18 567,03 562,11  
3 1124,22 622,38 635,91  
20 WB0 1 635,91 441,57 408,36  
2 739,23 487,08 461,25  
3 846,24 555,96 517,83  
21 WC0 1 519,06 369,00 362,85  
2 583,02 408,36 405,90  
3 670,35 456,33 448,95  
22 WD 1 446,49 312,42 307,50  
2 494,46 341,94 346,86  
3 536,28 376,38 387,45  
23 WDP 1 317,34 268,14 277,98  
2 350,55 292,74 312,42  
3 380,07 323,49 350,55  
             
Drewno Średniowymiarowe Liściaste  
             
      BK BRZ, OL DB  
  Grupa handlowa Kl. grubości Cena brutto Cena brutto Cena brutto  
 
24 S2A    393,60 344,40 553,50  
25 S2AP   376,38 321,03 492,00  
26 S2B GK 418,20 369,00 615,00  
27 S4   226,32 226,32 226,32  
             
      DB C, JS, WZ, GB, AK JW, KL i pozostałe liśc. twarde TP,LP,OS i pozostałe liść.  miękkie  
  Grupa handlowa Kl. grubości Cena brutto Cena brutto Cena brutto  
 
28 S2A    350,55 295,20 263,22  
29 S2AP   314,88 250,92 249,69  
30 S2B GK 369,00 319,80 295,20  
31 S4   226,32 226,32 162,36  
             
Drewno pozyskane kosztem nabywcy  
             
      Iglaste Liściaste twarde Liściaste miękkie  
  Grupa handlowa Kl. grubości Cena brutto Cena brutto Cena brutto  
 
32 M2 PKN   30,75 43,05 43,05  
33 KO PKN   30,75 43,05 43,05  
34 S3B PKN 1 223,86 - -  
    2 238,62 - -  
    3 253,38 - -  
35 S4 PKN   75,03 126,69 67,65  

 

M2      - drobnica gałęziowa

KO      - karpina opałowa

S3b      - żerdzie gospodarcze

S4        - opał

iglaste - So, Md,Św, Jd, Dg i pozostałe iglaste

liściaste twarde - Gb, Bk, Db, DbC, Js, Brz, Wz, Jw, Kl, Ol, Ak, Czr, Wiś, Sl, Czm, Jrz, Jb, Gr, Orz

liściaste miękkie - Tp, Lp, Os, Wb, Ksz, Lsz

PKN - pozyskane kosztem nabywcy

 

Cennik Można pobrać tutaj - cennik drewna

 

 

Załącznik nr 2 do Decyzji

Nr 2/2024 z dnia 18.01.2024 r.

 

Regulamin sprzedaży detalicznej drewna oraz produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Olkusz

 

  1.  Sprzedaż detaliczna drewna i produktów niedrzewnych

 

  1.  Sprzedaż detaliczna drewna oraz produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Olkusz prowadzona jest na podstawie niniejszego Regulaminu.
  2.  Sprzedażą detaliczną określa się sprzedaż drewna osobom fizycznym i przedsiębiorcom na podstawie aktualnych cenników cen detalicznych dostępnych na stronie internetowej Nadleśnictwa: www.olkusz.katowice.lasy.gov.pl oraz we wszystkich leśnictwach na tablicach ogłoszeń.
  3.  Drewno będące przedmiotem sprzedaży detalicznej wyrabiane jest zgodnie z wykazem stosowanych w PGL LP norm i warunków technicznych, mających zastosowanie do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego, które dostępne są pod adresem internetowym: http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Normy/
  4.  Sprzedaż detaliczna drewna oraz produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Olkusz prowadzona jest przez upoważnionych przez Nadleśniczego pracowników, we wszystkich leśnictwach, w godzinach pracy, po wcześniejszym uzgodnieniu z leśniczym lub podleśniczym. Wykaz leśnictw wraz z numerami telefonów dostępny jest na stronie internetowej:  www.olkusz.katowice.lasy.gov.pl
  5.  Sprzedaż detaliczna drewna oraz produktów niedrzewnych odbywa się za pośrednictwem:
  •  przelewu na konto bankowe Nadleśnictwa,
  •  w formie bezgotówkowej (płatność kartą),
  •  gotówką,

przy użyciu kas rejestrujących (fiskalnych).

  1.  Pracownik dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych po przyjęciu gotówki, płatności kartą lub powzięciu informacji o zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym Nadleśnictwa, wydaje Nabywcy dokument uprawniający do wywozu drewna – asygnatę (AS) i drukuje paragon fiskalny będący dokumentem sprzedaży.
  2.  W przypadku sprzedaży drewna przedsiębiorcy, dokumentem sprzedaży jest faktura VAT, wystawiana na podstawie asygnaty wypełnionej o dane przedsiębiorcy.
  3.  Faktury wystawiane są wyłącznie w biurze Nadleśnictwa (niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od wystawienia asygnaty), po przesłaniu danych z kancelarii leśnictwa drogą teleinformatyczną do biura Nadleśnictwa.
  4.  Oryginał faktury wysyłany jest na adres Nabywcy (istnieje możliwość osobistego odbioru faktury w biurze Nadleśnictwa Olkusz ul. Łukasińskiego 3, 32-300 Olkusz).
  5.  Asygnata stanowi dokument „na okaziciela” i tylko wraz z dowodem zakupu drewna (paragonem fiskalnym lub fakturą) uprawnia do odbioru i wywiezienia z lasu zakupionego drewna.
  6.  Odbiór drewna z lasu przez Nabywców odbywa się we własnym zakresie i na własny koszt, we wszystkich leśnictwach, w dowolnie wybranym terminie (w dniach roboczych), umówionym z miejscowym leśniczym lub podleśniczym  w okresie 14 dni od daty zakupu. Wywóz drewna z lasu odbywa się drogami wskazanymi przez wydającego.
  7.  Zakupionego drewna nie wolno Nabywcy wywozić bez uzyskania adnotacji miejscowego leśniczego lub podleśniczego na asygnacie lub fakturze o wydatku drewna. W przypadku konieczności wywozu drewna w kilku partiach każda partia drewna powinna być odnotowana oddzielnie na ww. dokumencie.
  8. W razie braku możliwości wywozu w wyznaczonym terminie, Nabywca zobowiązany jest uzgodnić nowy termin wywozu.
  9.  Po okresie 14 dni od daty zakupu Nadleśnictwo Olkusz nie odpowiada za zakupiony materiał, a Nabywca nie może rościć do Sprzedawcy pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego materiału.
  10.  Nabywca może upoważnić na piśmie inną osobę do dokonania zakupu i odbioru drewna lub samego odbioru drewna z lasu w swoim imieniu na podstawie pisemnego upoważnienia, które należy przekazać pracownikowi dokonującemu sprzedaży.
  11.  Nabywca ma prawo do składania pisemnej reklamacji zakupionego drewna w terminie 14 dni od daty jego zakupu, która zostanie rozpatrzona przez Nadleśnictwo Olkusz w terminie do 14 dni od jej złożenia. Reklamacji nie podlega drewno pochodzące z samowyrobu.
  12.  Dopuszcza się pozyskanie i sprzedaż drewna pozyskanego kosztem i staraniem Nabywcy (samowyrób). Przygotowanie drewna pozyskanego samowyrobem może dotyczyć wyłącznie drewna opałowego (S4), żerdzi (S3B), karpiny opałowej (KO) oraz drobnicy gałęziowej (M2). Osoby zainteresowane pozyskaniem drewna samowyrobem przed przystąpieniem do prac, zobowiązane są do podpisania zezwolenia/oświadczenia na samowyrób drewna.
  13.  Zainteresowani samowyrobem zobowiązani są zgłosić się do właściwego leśniczego, na którego terenie chcą wyrabiać drewno. Dopuszczenie tej formy przygotowania drewna, może mieć miejsce tylko i wyłącznie na powierzchniach, na których aktualnie nie są prowadzone żadne prace związane z pozyskaniem i zrywką drewna, z zachowaniem odległości, minimum dwóch wysokości drzewostanu od miejsc, gdzie jest prowadzona ścinka i zrywka drewna.
  14.  Procedura postępowania i zasady rozliczenia sprzedaży detalicznej użytków niedrzewnych prowadzona w leśnictwach i nadleśnictwie jest taka sama jak przy sprzedaży detalicznej drewna.
  15.  Nabywcy detaliczni zobowiązani są do zapoznania się z niniejszym regulaminem sprzedaży. Podpis Nabywcy na asygnacie oznacza przyjęcie warunków zawartych w regulaminie do przestrzegania i realizacji.

 

 

  1. Klauzula Informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

 

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych "RODO"), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku.

 

Administrator danych osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Nadleśnictwo OLKUSZ ul. ŁUKASIŃSKIEGO;3, 32-300 OLKUSZ. Może się Pani/Pan z nim skontaktować drogą elektroniczną na adres e-mail olkusz@katowice.lasy.gov.pl, telefonicznie pod numerem 32 643-04-45,32 643-04-46 lub tradycyjną pocztą na adres wskazany powyżej. Inspektorem ochrony danych osobowych Julia Szablowska, kontakt: biuro@personal-data.pl

 

Cel i podstawy przetwarzania

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane odpowiednio:

1. W celu umożliwienia zakupów;

2. W celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności rachunkowych i podatkowych;

3. W celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami;

4. W celu zapobiegania nadużyciom i oszustwom statystycznym i archiwizacyjnym;

5. W celu wykazania przestrzegania przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych przez okres, w którym jednostki organizacyjne PGL LP Lasy Państwowe, zobowiązane są do zachowania danych lub dokumentów je zawierających dla udokumentowania spełnienia wymagań prawnych i umożliwienia kontroli ich przez organy publiczne,

Dane te są przetwarzane wyłącznie w niezbędnym zakresie, uzasadnionym wyżej opisanym celem przetwarzania.

 

Podstawy prawne

Podstawami prawnymi przetwarzania danych osobowych przez jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe są:

1. art. 6 ust. 1 lit. b RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, jeżeli jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;

2. art. 6 ust. 1 lit. c RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, jeżeli jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

 

Odbiorcy danych

Odbiorcą danych osobowych jest Nadleśnictwo Olkusz. Do Pani/Pana danych mogą też mieć dostęp nasi podwykonawcy (podmioty przetwarzające), tj. firmy prawnicze, informatyczne oraz księgowe.

 

Okres przechowywania danych

Pana/Pani dane osobowe będą przechowywane od momentu ich pozyskania do czasu wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania przez Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe". Przechowujemy dane osobowe przez czas obowiązywania umowy zawartej z klientami, a także po jej zakończeniu w celach:

1. dochodzenia roszczeń w związku z wykonywaniem umowy,

2. wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności rachunkowych i podatkowych,

3. zapobiegania nadużyciom i oszustwom,

4. statystycznych i archiwizacyjnych,

Przechowujemy dane osobowe również w celu rozliczalności tj. udowodnienia przestrzegania przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych przez okres, w którym Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" zobowiązane jest do zachowania danych lub dokumentów je zawierających dla udokumentowania spełnienia wymagań prawnych i umożliwienia kontroli ich przez organy publiczne.

Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.

 

Prawa osób, których dane dotyczą

Zgodnie z RODO, przysługuje Pani/Panu:

1. prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;

2. prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;

3. prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych;

4. prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

5. prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego

6. prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.

 

Informacja o wymogu/dobrowolności podania danych

Podanie danych ma charakter dobrowolny, lecz niezbędny do realizacji celu zakupów. W przypadku niepodania danych nie będzie możliwa realizacja ww. celów.

 

Zautomatyzowane podejmowanie decyzji

Nie podejmujemy decyzji w sposób zautomatyzowany.

 

Dane pochodzące z rejestrów publicznych/przekazane przez Panią/Pana

Jednocześnie informujemy, mając na uwadze art. 13 RODO, że w przypadku gdy przekazał/-a Pan/Pani nam swoje dane, przetwarzamy je z uwagi na to, iż zostały one nam przekazane w zakresie niezbędnym do zawarcia/realizacji wyżej opisanych celów. Przekazane dane mogą zostać uzupełnione o dane pochodzące z publicznych rejestrów, o ile była taka konieczność, tj. odpowiednio z Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są przetwarzane w celach opisanych na wstępie, o ile posiadają walor danych osobowych, w zakresie niezbędnym, a podyktowanym wyżej opisanymi celami.

Regulamin sprzedaży drewna można pobrać  tutaj - Regulamin sprzedaży drewna  


Warunki szczegółowe, które mają zastosowanie do cennika:

1. Wskazane ceny drewna określają cenę jednostkową za 1 m3

2. Drewno pozyskane w zakresie i na koszt nabywcy (PKN) to M1, M2, M2 TL, S3b i S4.

3. Do podanych cen netto dolicza się obowiązujący podatek VAT - 23%.

 

 

 

CENNIK  CEN  DETALICZNYCH

  Ceny  choinek, stroiszu, karpiny opałowej obowiązujący  od  12.12.2022 r.

w Nadleśnictwie  Olkusz 

 

Cennik detaliczny choinek brutto


Lp.


Gatunek

Wysokość do
[m]

Cena detaliczna
brutto [zł]

1

Świerk pospolity

0,9

15,00

2

Świerk pospolity

1,5

20,00

3

Świerk pospolity

2,5

30,00

4

Świerk pospolity

3,5

35,00

5

Sosna zwyczajna

0,9

20,00

6

Sosna zwyczajna

1,5

25,00

7

Sosna zwyczajna

2,5

40,00

8

Sosna zwyczajna

3,5

45,00

 

 

 

Stroisz So.Św - 150zł/mp netto

Stroisz Jd – 250zł/mp netto

Karpina opałowa – 25zł/m3 netto, cena brutto wynosi 27 zł/m3

 

Załącznik nr 1 do Decyzji nr 3/2023 z dnia 16.01.2023 r.

 

Cennik detaliczny dla sadzonek drzew i krzewów leśnych w Nadleśnictwie Olkusz w 2023 r.

 
 
 

Lp.

Gatunek

Symbol produkcyjny

Cena netto
zł/szt.

VAT 8 %

Cena brutto
zł/szt.

 

1

2

3

4

5

6

 

1

Buk pospolity

1/0

1,00

0,08

1,08

 

2

Buk pospolity

2/0

2,00

0,16

2,16

 

3

Jodła pospolita

2/0

1,00

0,08

1,08

 

4

Jodła pospolita

3/0

1,25

0,10

1,35

 

5

Modrzew europejski

1/0

0,80

0,06

0,86

 

6

Sosna zwyczajna

1/0

0,40

0,03

0,43

 

7

Świerk pospolity

2/0

1,50

0,12

1,62

 
 

Do powyższych cen będzie doliczony podatek VAT w wysokości 8 %

 
         

Olkusz dnia 16.05.2023r.

     
         
         
         
Załącznik nr 2 do Decyzji nr 3/2023 z dnia 16.01.2023 r.    

 

 

Cennik detaliczny dla sadzonek drzew i krzewów leśnych w Nadleśnictwie Olkusz w 2023 r.

 
 
 

Lp.

Gatunek

Symbol produkcyjny

Cena netto
zł/szt.

VAT 8 %

Cena brutto
zł/szt.

 

1

2

3

4

5

6

 

1

Daglezja zielona

1/1/4/4 D

37,04

2,96

40,00

 

2

Glediczia trójcierniowa

1/1 D

9,26

0,74

10,00

 

3

Jałowiec "Dream Joy"

1/7/1/1 D

23,15

1,85

25,00

 

4

Jabłoń dzika

2/4/1 D

18,52

1,48

20,00

 

5

Jałowiec "Glacier"

1/9 D

11,11

0,89

12,00

 

6

Jałowiec "Prince of Wales"

1/9 D

11,11

0,89

12,00

 

7

Jałowiec "Wiltonii"

1/9 D

11,11

0,89

12,00

 

8

Jodła pospolita

3/2/7/2 D

46,30

3,70

50,00

 

9

Jodła balsamiczna

2/3/4 D

37,04

2,96

40,00

 

10

Jodła kalifornijska

1/10/2 D

32,41

2,59

35,00

 

11

Jodła kalifornijska

1/3/1 D

18,52

1,48

20,00

 

12

Jodła kaukaska

1/3/1 D

23,15

1,85

25,00

 

13

Jodła mandżurska

1/1/4/4 D

37,04

2,96

40,00

 

14

Jodła szlachetna

1/3/1 D

18,52

1,48

20,00

 

15

Jodła koreańska

1/1/7/1 D

46,30

3,70

50,00

 

16

Katalpa

1/0 D

13,89

1,11

15,00

 

17

Katalpa

1/1 D

13,89

1,11

15,00

 

18

Katalpa

1/9 D

46,30

3,70

50,00

 

19

Kosodrzewina

1/1 D

5,56

0,44

6,00

 

20

Perukowiec podolski

1/0 D

13,89

1,11

15,00

 

21

Pigwowiec japoński

1/2/1 D

23,15

1,85

25,00

 

22

Sosna bośniacka

1/5/4 D

32,41

2,59

35,00

 

23

Świerk pospolity

1/0 K

1,00

0,08

1,08

 

24

Świerk "Daisy's White"

1/6/3 D

23,15

1,85

25,00

 

25

Świerk kłujący

1/0 K

1,00

0,08

1,08

 

26

Świerk serbski

1/0 K

1,00

0,08

1,08

 

27

Świerk serbski

3/4/2 D

27,78

2,22

30,00

 

28

Świerk kłujący

1/5/1/5 D

37,04

2,96

40,00

 

29

Świerk kłujący

2/3 D

13,89

1,11

15,00

 

30

Winobluszcz pięciolistkowy

1/9 D

11,11

0,89

12,00

 

31

Żywotnik "Hoseri"

1/7/2 D

23,15

1,85

25,00

 

32

Żywotnik "Smaragd"

1/4/1/4 D

27,78

2,22

30,00

 

33

Żywotnik "Smaragd"

1/4/3/2 D

27,78

2,22

30,00

 
       

Olkusz dnia 16.05.2023 r.

 
           

 

 

 

Cennik sadzonek można pobrać pobierz