Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapytanie ofertowe przycinanie gałęzi 2025 r

Zapytanie ofertowe przycinanie gałęzi 2025 r

Olkusz,  01.04.2025 r.

SA.771.8.2025.AP

Zapytanie o cenę

(Zaproszenie do złożenia oferty)

 

Nadleśnictwo Olkusz informuje, że do zamówienia będącego przedmiotem niniejszego zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605) w związku z przepisem art. 2 ust. 1 pkt. 1 tej ustawy. Wartość zamówienia nie przekracza 130 000 PLN.

1. Zamawiający: 

Skarb Państwa PGL LP Nadleśnictwo Olkusz

32-300 Olkusz ul. Ponikowska 32

 

2. Przedmiot zamówienia:

Przycinanie gałęzi wzdłuż dróg leśnych w Nadleśnictwie Olkusz

 

Zamówienie obejmuje wykonanie przycięcia gałęzi wydłuż dróg na terenie Nadleśnictwa Olkusz – Leśnictwie Pazurek, Golczowice, Pomorzany, Podlesie
i Rabsztyn, w następującym zakresie:

Pazurek             - 1 200 mb

Golczowice        - 430 mb

Pomorzany        - 500 mb

Rabsztyn           - 4300 mb

Podlesie            - 3 800 mb

3. Termin realizacji zamówienia

30.05.2025 r.

 

4. Wymagania jakie powinny spełniać wykonawcy

  1. Oferent musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do wykonania określonych prac lub czynności będących przedmiotem zamówienia, zgodnie
    z obowiązującymi normami i przepisami w tym zakresie;
  2. cena opracowania przedstawiona w ofercie musi uwzględniać wszelkie koszty materiałów wyjściowych i pomocniczych niezbędnych do wykonania przedmiotu zamówienia.

5. Kryteria wyboru ofert

Oferowana cena

 

6. Miejsce i sposób uzyskania dodatkowej informacji lub szczegółowej dokumentacji:

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Nadleśnictwa Olkusz w pokoju
nr 102 lub pod nr telefonu 32 643 04 45 wew.*673

osobą upoważnioną do kontaktu jest Adrian Piłat

 

7. Sposób przygotowania oferty:

  1. oferta winna być sporządzona w języku polskim na formularzu stanowiącym załącznik do zapytania ofertowego.
  2.  oferta winna zawierać
  •  wypełniony formularz ofertowy– zał. nr 1,
  •  informacja RODO - zał. nr 2,
  •  oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu - zał. nr 3,

 

8. Ofertę należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres (listownie lub mailowo) :

Nadleśnictwo Olkusz, ul. Ponikowska 32, 32-300 Olkusz

e-mail: olkusz@katowice.lasy.gov.pl

w terminie do dnia 14.04.2025 roku do godziny 10:00

z dopiskiem

Przycinanie gałęzi wzdłuż dróg leśnych w Nadleśnictwie Olkusz

Nadesłane oferty zostaną rozpatrzone do dnia 14.04.2025 roku do godziny 12:00

 

9. Zgodnie z informacją zamieszczoną na wstępie, do zamówienia będącego przedmiotem niniejszego zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Wobec powyższego Nadleśnictwo Olkusz informuje, że zastrzega sobie prawo wyboru oferty bez prawa protestów i odwołań ze strony oferentów, a także prawo odrzucenia ofert bez podania przyczyn

    

Mateusz Łapaj
Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz