Zwierzęta
Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.
Samochód
Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.
Grzyby
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.
Drewno
Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Bezpieczeństwo
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Powrót
Ochrona przyrody
Ochrona przyrody
Ochrona przyrody - wstęp
Ochrona przyrody
Dodał: Piotr Komuński Dodano: Pn, 26 sty 2009 12:33
Ochrona przyrody - wstęp
Ochrona przyrody
Dodał: Piotr Komuński Dodano: Pn, 26 sty 2009 12:33
Ochrona przyrody - wstęp
Około 44% powierzchni Nadleśnictwa leży w granicach parków krajobrazowych (PK).
PK Orlich Gniazd - (www.zpk.com.pl), obejmuje swoim zasięgiem środkowe i zachodnie rejony obrębu Pilica (część leśnictw Sierbowice, Poręba i Smoleń), środkową część obrębu Rabsztyn (leśnictwa: Pazurek, Golczowice, Cegielnia i częściowo Pomorzany) i północne rejony obrębu Olkusz (część leśnictwa Rabsztyn) oraz
PK Dolinki Krakowskie, obejmujący swoim zasięgiem połud-niowe rejony obrębu Olkusz (część leśnictw Żurada, Podlesie i Gorenice)
Ochrona przyrody realizowana jest w formie rezerwatów przyrody, ochrony gatunkowej roślin i pomników przyrody.
W Nadleśnictwie Olkusz istnieją trzy rezerwaty: Pazurek, Smoleń i Ruskie Góry.
Projektowane jest utworzenie kolejnych dwóch rezerwatów: Januszkowa Góra i Stołowa Góra.