Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dotacja NFOŚiGW

Nadleśnictwo Olkusz informuję, że budowa nowej siedziby - biura nadleśnictwa tj. zadanie

"Budowa budynku biurowo-konferencyjnego siedziby Nadleśnictwa Olkusz wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną oraz układem komunikacyjnym"

zostało dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Budownictwo energooszczędne. Część 2) PUSZCZYK".

W celu oszczędzania energii i zużycia energii zastosowano następujące rozwiązania w zakresie oszczędności energii:

  1. Izolacje termiczne:

Płyta fundamentowa izolacja z płyt XPS oraz płytami z twardej wełny mineralnej

Ściany zewnętrzne izolacja w wełny mineralnej skalnej

Strop i dach izolacja wełna mineralna szklaną

  1. Instalacja OZE - Instalacja fotowoltaiczna w układzie on-gride o mocy 22,82 kWp , ilość paneli 55 szt., inwerter 1 szt.
  2. Instalacja BMS (system zarządzania budynkiem)

Podstawowym zadaniem systemu BMS jest integrowanie działania wszystkich systemów i instalacji w budynku, w tym instalacji odpowiedzialnych za zużycie energii. Istotną funkcją BMS jest zbieranie informacji z systemu pomiaru zużycia energii wykonanego zgodnie z wymaganiami programu Budownictwo energooszczędne. Część 2) PUSZCZYK, umożliwiającego potwierdzenie osiągnięcia efektów wymaganych w tym programie.

System BMS realizuje pomiary w zakresie zużycia energii w punktach i na instalacjach tj.:

• oświetlenia,

• zużycia energii elektrycznej na potrzeby energii pomocniczej urządzeń grzewczych i wentylacyjnych (napędy, pompy, serowniki, siłowniki),

• zużycie energii na potrzeby ogrzewania,

• rzeczywistego czasu pracy urządzeń i instalacji w celu określenia okresów kiedy obiekt będzie użytkowany, a kiedy nie (w szczególności monitoring wydajności i czasu pracy instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz czasu załączania systemu grzewczego do pracy w trybie pełnego użytkowania pomieszczeń zgodnie z przeznaczeniem).

• stężenia dwutlenku węgla CO2 w pomieszczeniach biurowych

• parametrów i warunków pogodowych w zestandaryzowany, zgodny z normami sposób (wartości natężenia promieniowania słonecznego, temperatury zewnętrznej, kierunków i siły wiatru przy wykorzystaniu standardowych stacji pogodowych),

• pomiaru średniej temperatury wewnętrznej w budynku (w każdym pomieszczeniu, gdzie jest chłodzenie),

• zasilania układu sygnalizacji otwarcia okien w pomieszczeniach.

System BMS ma możliwość wizualizacji wskazań pomiarowych w interfejsie graficznym poprze możliwość generowania wykresów oraz eksport danych tego do arkusza kalkulacyjnego. System BMS umożliwia zdalny dostęp do wskazań pomiarowych.

System BMSrealizuje następujące funkcje sterowania:

• wydajności pracy systemu grzewczego w zależności od warunków pogodowych i wskazań programatora czasowego (funkcja automatyki pogodowej dla ciepła technologicznego w nagrzewnicach central),

• programowanie co najmniej tygodniowego i dobowego harmonogramu pracy urządzeń grzewczych ( praca pomp obiegowych instalacji i kotła), wentylacyjnych, itp. dla każdego z układów oddzielnie, w 15 minutowych krokach czasowych,

• wydajności instalacji wentylacyjnej w zależności od pomiarów stężenia CO2 w pomieszczeniach biurowych,

• wyłączanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej w pomieszczeniach w przypadku sygnalizacji otwarcia okien w pomieszczeniach.

System BMS ma możliwość zdalnego sterowania poprzez interfejs

internetowy co najmniej funkcjami załączania i przełączania w tryby pełnego użytkowania instalacji grzewczych i wentylacyjnych oraz załączania i rozłączania pracy oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego wokół budynku.

System BMS może integrować pracę wszystkich innych systemów i instalacji w budynku (alarmowa, przeciw pożarowa, komputerowa itp.).

  1. Instalacja oświetlenia LED ale również aby ograniczyć oświetlenie sztuczne zwiększono powierzchnie szklenia okien w projektowanych pomieszczeniach biurowych jest ona większa od wymaganej minimalnej powierzchni = 1/8 powierzchnia sali.