Widok zawartości stron Widok zawartości stron

  Nadleśnictwo Olkusz rozciąga się w kierunku północ - południe na długości 41 km i w kierunku wschód - zachód na długości 33 km. Położone jest w województwie śląskim i małopolskim, w trzech powiatach: olkuskim (gminy: Bukowno, Bolesław, Klucze, Olkusz i Wolbrom), zawierciańskim (gminy: Zawiercie, Ogrodzieniec, Pilica i Żarnowiec) i powiecie miejskim Dąbrowa Górnicza (gmina miasto Dąbrowa Górnicza). Obejmuje powierzchnię 17113,2 ha, z czego 16846,4 ha to lasy.

  Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej tutejsze lasy położone są w VI Krainie Małopolskiej w trzech dzielnicach:
- 7 Dzielnicy Wyżyn i Pogórza Śląskiego,
- 8 Dzielnicy Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej,
- 9 Dzielnicy Wyżyny Środkowo - Małopolskiej.

  Obszar Nadleśnictwa Olkusz charakteryzuje się dość zróżnicowanym reliefem. Środkowa i północna część ma charakter pagórkowaty i falisty z wypiętrzeniami skał wapiennych, charakterystycznymi dla krajobrazu Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Zachodnia i północno-wschodnia część to równiny. Większość obszaru Nadleśnictwa ma wyżynny charakter i położona jest na wysokości 300 - 400 m n.p.m. (min. 240 m, maks. 496 m n.p.m.) Lokalnie naturalne ukształtowanie terenu uległo zniekształceniu wskutek działalności ludzkiej – powstały wyrobiska, zapadliska, kamieniołomy. Na przeważającym obszarze rzeźba terenu zachowała jednak swój naturalny charakter.

      Nadleśnictwo Olkusz położone jest w całości w zlewni Wisły: obręby Olkusz i Rabsztyn leżą w dorzeczu rzeki Przemszy, a obręb Pilica w dorzeczu rzeki Pilicy. Teren ten jest bardzo ubogi w wody powierzchniowe – gęstość sieci rzecznej należy do najniższych w Polsce.

      Podłoże geologiczne stanowią wapienie jurajskie i triasowe, pokryte warstwą różnej miąższości utworów dyluwialnych złożonych głównie z piasków i glin. Na takim podłożu wykształciły się głównie następujące gleby:

- bielicowe właściwe, skrytobielicowe i murszaste,

- brunatne kwaśne i właściwe,

- rędziny właściwe i brunatne,

- murszowe i torfowe.

Udział siedliskowych typów lasu przedstawia się następująco:

Bs       -   7,9%
BMśw  - 18,6 %
LMśw  - 11,1 %
Lśw     -   2,4%
Bśw    - 28,9 %
BMw   -   1,0 %
LMw   -   0,5 %
Ol      -    0,8 %
Bw     -    0,4%
BMwyż -  0,7 %
LMwyż -  3,9 %
Lwyż   - 23,1%
pozostałe - 0,7 %.

Większość słabych, borowych siedlisk skupiona jest w obrębach Olkusz i Rabsztyn, w obrębie Pilica dominują siedliska żyzne.

Obszar Nadleśnictwa Olkusz (wg E. Romera) został zaliczony do klimatu Wyżyn Środkowych, do Krainy Klimatycznej Śląsko–Krakowskiej. Tutejszy klimat charakteryzuje się większym stopniem kontynentalizmu niż na przyległych, niżej położonych terenach. Podstawowe wartości charakteryzujące tutejszy klimat:

- średnia temperatura powietrza - roczna + 7,1 ºC

- średnia temperatura powietrza okresu wegetacyjnego (IV - X) + 12,5 ºC

- średnia roczna suma opadów - 737 mm

- średnia ilość opadów w okresie wegetacyjnym (IV - X) - 515 mm

- długość okresu wegetacyjnego (z temperaturą + 5 oC) 200 - 210 dni

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacja na temat programu "Zanocuj w lesie"

Informacja na temat programu "Zanocuj w lesie"

Obszar „Jurajska Przygoda – Olkusz”

Od 1 maja 2021 roku Nadleśnictwo Olkusz przystępuje do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W ramach tego programu Nadleśnictwo Olkusz wyznaczyło specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu  oraz osoby chcące przenocować w lesie „na dziko”, bez specjalnej infrastruktury, mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Obszar prezentowany jest na mapie, która otworzy się po kliknięciu w poniższą grafikę,

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy#  oraz z poziomu aplikacji Mbdl (link Android) , (link iPhone). Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru, dołączonym poniżej;
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
    1. Miej na uwadze, że Nadleśnictwo Olkusz nie wyznaczyło na swoim terenie miejsc do palenia ognia.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu zawartymi w infografikach zamieszczonych w załącznikach.
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu a informacje o nich znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków, o których informację znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na głównej stronie nadleśnictwa, w POLECANYCH, pod kafelkiem "utrudnienia dla turystów".
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego poniżej oraz przesłanie go na adres olkusz@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Możesz też wszystkie informacje wymagane w formularzu przesłać po prostu w treści maila. Pamiętaj, że przesłanie tego zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez PGL LP Nadleśnictwo Olkusz podanych danych osobowych w celu zgłoszenia noclegu w ramach programu "zanocuj w lesie" oraz oznacza, zapoznanie się z regulaminem obowiązującym na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie".
  9. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie to:  maria.gronicz@katowice.lasy.gov.pl 

 

Korzystających z programu zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej po kliknięciu TEGO LINKU. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania programu.