Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwat Pazurek

Obiekt ten położony jest w południowo-zachodniej części Płaskowyżu Ojcowskiego. Charakteryzuje się urozmaiconą rzeźba terenu z licznymi kulminacjami w postaci wychodni wapiennych skał. Teren rezerwatu pokrywają dobrze zachowane, pomimo silnej presji zanieczyszczeń przemysłowych i ruchu turystycznego, lasy bukowe. Największą powierzchnię zajmuje zespół buczyny sudeckiej z żywcem dziewięciolistnym w runie. W wilgotniejszych, najżyźniejszych lokalizacjach spotykamy rzadki w tej części kraju podzespół z miesiącznicą trwałą (Lunaria rediviva). Ciekawostką są fragmenty buczyny z czosnkiem niedźwiedzim (Allium ursinum). Najcieplejsze, południowe skłony porasta termofilna buczyna Carici albae-Fagetum  z wieloma rzadkimi gatunkami w warstwie runa. Przeciwległe, wilgotne i chłodne północne stoki pozwoliły na wykształcenie zespołu jaworzyny górskiej z języcznikiem.

Rezerwat Smoleń

Rezerwat Smoleń położony jest w południowej części Wyżyny Częstochowskiej, w gminie Pilica. Rezerwat ten, o powierzchni 4,32 ha utworzono w 1959 r dla ochrony wapiennego wzgórza z ruinami zamku z XIV oraz interesującymi formami skalnymi i zjawiskami krasowymi (wśród nich kilka niewielkich jaskiń) oraz porastającego zamkowe wzgórze lasu. Dominującym zbiorowiskiem jest tu buczyna sudecka Dentario enneaphyllidi-Fagetum; która osiąga tu swoją wschodnią granicę występowania. Ponadto można zobaczyć tu fragmenty lasu grądowego, a na południowych zboczach - płaty ciepłolubnej buczyny storczykowej Carici albae-Fagetum, z pokrzywionymi, nisko ugałęzionymi drzewami. Z rezerwatem sąsiadują od zachodu lasy bukowe z ukrytymi w ich wnętrzu ostańcami wapiennymi oraz niewielkimi płatami jaworzyny górskiej z najobfitszymi na Jurze stanowiskami rzadkiej, bardzo efektownej paproci – języcznika zwyczajnego Phyllitis scolopendrium. Są to jedne z najbardziej wysuniętych na północ stanowisk tego chronionego gatunku.

Rezerwat Ruskie Góry

Istnieją dwa wytłumaczenia pochodzenia nazwy „Ruskie Góry". Według jednej z nich w lasach tego rejonu schroniły się wojska ruskie posiłkujące księcia Władysława II, syna Bolesława Krzywoustego, po klęsce poniesionej pod Pilicą. Drugie nawiązuje do przebiegającej w tym rejonie granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego oraz rozegranej w 1914 r bitwy polskich legionów z wojskami carskimi.

 Rezerwat „Ruskie Góry" utworzono w 2000 roku na powierzchni 153 ha. Położony jest w gminie Pilica, przy drodze łączącej ta miejscowość z Kluczami. Chroni on starodrzewy bukowe, jedne z najpiękniejszych na terenie Jury. Centralna część rezerwatu porośnięta jest przez żyzne zbiorowisko buczyny sudeckiej, miejscami z obfitym odnowieniem naturalnym. W dolnych częściach stoku występuje uboższe zbiorowisko kwaśnej buczyny niżowej – Luzulo pilosae – Fagetum. Ciekawostką jest największe na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej nagromadzenie fragmentów górskiego zbiorowiska - jaworzyny z języcznikiem. Rezerwat ten jest cenny nie tylko pod względem florystycznym – jego wielkim walorem jest występowanie na stosunkowo niewielkiej powierzchni dwóch odmiennych typów krajobrazu – lessowego oraz jurajskiego, z charakterystycznymi formami skalnymi – wychodniami i ostańcami skalnymi oraz zjawiskami krasowymi (w tym z jedną jaskinią, nieudostepnioną do zwiedzania).

Rezerwat  Stołowa Góra

Rezerwat "Góra stołowa im. Ryszarda Malika" położony jest w północno-zachodniej części Płaskowyżu Ojcowskiego, w sąsiedztwie Jaroszowca, w Gminie klucze. Zajmuje obszar 96,09ha, a 109,03 stanowi jego otulina. Liczne ostańce wapienne i charakterystyczne ściany skalne pośród lasu bukowego są jego cechą charakterystyczną. Na terenie planowanego rezerwatu zinwentaryzowano także 11 jaskiń różnego typu. Doskonale można tu zaobserwować zmienność zbiorowisk leśnych wraz z ekspozycją i rzeźbą terenu – występuje tu żyzna buczyna sudecka, kwaśna buczyna niżowa, ciepłolubna buczyna storczykowa i górska jaworzyna z języcznikiem, w dolnych partiach terenu również bór sosnowy. Patronem rezerwatu, z inicjatywy prof. Jna Bodziarczyka jest Ryszard MAlij - przyrodnik i leśnik. Przedwcześnie zmarły pracownik Nadleśńictwa Okusz, wyjątkowo zaangażowany w ochronę jurajskiej przyrody. Autor licznych opracowań, planów ochroy i projektów mających na celu ochronę najcenniejszych ekosystemów oraz stanowisk rzadkich u chronionych gatunków roślin. 

Projektowany rezerwat - Januszkowa Góra

Ten projektowany rezerwat położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego rezerwatu „Pazurek". Celem ochrony są tu ostańcowe wzgórza porośnięte kilkoma typami lasu bukowego i bukowo-jodłowego, z wieloma stanowiskami rzadkich i chronionych roślin. Znajdują się tutaj kilkanaście schronisk skalnych i jaskiń. Jedna z nich, Januszkowa Szczelina należy do najgłębszych jaskiń terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Wydawca treści Wydawca treści

Nowy rezerwat - Góra Stołowa im. Ryszarda Malika

Z przyjemnością informujemy, że 10 maja ukazało się zarządzenie Dyrektora RDOŚ w Krakowie powołujące nowy rezerwat przyrody. 

Rezerwat przyrody „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika”, powołany w maju tego roku jest czwartym rezerwatem na terenie Nadleśnictwa Olkusz i osiemdziesiątym szóstym w województwie małopolskim. Ostatnie utworzone rezerwaty to: Mogielica (50,44ha)  - w roku 2011 na terenie Nadleśnictwa Limanowa oraz Pazurek (187,91ha) - w roku 2008 – także na terenie Nadleśnictwa Olkusz.

 

Prace nad utworzeniem rezerwatu trwały długo, jednak w ubiegłym roku przyspieszyły. Jak mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz – Marcin Polak:  - Propozycję utworzenia w tym miejscu rezerwatu wysunął w 1979 roku Stefan Michalik z ZOP PAN. Dokumentacja projektowa tego rezerwatu, stworzona pod przewodnictwem Profesora Stanisława Wiki z UŚ, również postulującego utworzenie rezerwatu, pochodzi natomiast z roku 1987. Zatem już dekady temu zauważono, że lasy porastające Stołową Górę są wyjątkowe pod względem przyrodniczym i zasługują na ochronę rezerwatową.  Przez cały ten okres mieliśmy na względzie wartość tego terenu i gospodarowaliśmy tu tak, by jak najlepiej zachować stan siedlisk. W ubiegłym roku, rozpoczynając prace nad nowym Planem Urządzenia Lasu na okres 2022 - 2031 zwróciliśmy się z pytaniem do krakowskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o to, czy rezerwat miałby szansę zostać powołany do czasu ustanowienia nowego PULu. RDOŚ sprawnie wziął sprawy w swoje ręce.  We wrześniu odbyła się wizja lokalną z udziałem m.in. Profesora Jana Bodziarczyka z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Wydziału Leśnego UR w Krakowie oraz pracowników RDOŚ, RDLP w Katowicach, BULiGL oraz  nadleśnictwa podczas której wszyscy byli zgodni co do zasadności i potrzeby objęcia tego terenu ochroną. Później nastąpił czas uzgodnień, prac administracyjnych i  dziś możemy się cieszyć kolejnym i to dużym rezerwatem. 

Rezerwat „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika” położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Jaroszowca w Gminie Klucze. Zajmuje obszar 96,09 ha, a 109,03ha stanowi jego otulina. To teren porośnięty buczynami, poprzecinany wieloma wapiennymi ostańcami tworzącymi Stołową Górę, Ostrą Górę i Skałę pod Wieżą. Ochronie podlegają tu naturalne zbiorowiska leśne: żyzna buczyna sudecka, jaworzyna z języcznikiem, storczykowa buczyna jurajska oraz stanowiska chronionych gatunków roślin i grzybów.

 

Utworzenie rezerwatu komentują także naukowcy. Jak zauważa Profesor Jerzy Szwagrzyk - kierownik Katedry Bioróżnorodności Leśnej Wydziału Leśnego UR w Krakowie - Działania nadleśnictwa Olkusz wpisują się doskonale w nową strategię ochrony bioróżnorodności; tworzenia nowych obszarów chronionych w miejscach szczególnie wartościowych przyrodniczo, a zarazem dostępnych dla edukacji i turystyki ukierunkowanej na kontakt z lasem. W czasie narastających zagrożeń i sporów dotyczących sposobu użytkowania zasobów naturalnych jest to bardzo cenna inicjatywa, mogąca stanowić dobry przykład, godny szerokiego rozpropagowania wśród ludzi zainteresowanych ochroną przyrody.

 

Profesor Jan Bodziarczyk – z tej samej Katedry zwraca uwagę, że -  Zaangażowanie Nadleśnictwa Olkusz w utworzenie kolejnego rezerwatu przyrody w Małopolsce budzi szacunek. To dobry przykład troski leśników o ochronę przyrody i ochronę życia człowieka. Utworzony rezerwat „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika”, z całą pewnością spełni wiele funkcji, zarówno jako obszar chroniący wartości przyrodnicze, ale także zapewniający człowiekowi właściwe warunki do odpoczynku i regeneracji sił. Idea objęcia ochroną rezerwatową tego obszaru sięga końca lat 70. XX w., ale dopiero teraz stała się faktem. Pomimo, iż obszar  ten nie był wcześniej formalnie chroniony, leśnicy traktowali go w sposób wyjątkowy, ograniczając lub całkowicie zaniechując ingerencji w drzewostany, stąd też zbiorowiska leśne zachowały się w bardzo dobrym stanie.

 

Nadleśniczy Marcin Polak dodaje: - zrównoważone wykorzystanie wszystkich funkcji lasów: przyrodniczych, gospodarczych i społecznych jest trudne. Oczywiście staramy się pogodzić je we wszystkich lasach będących pod naszą opieką, jednakże są miejsca, takie jak to czy też Rezerwat Pazurek lub Ruskie Góry, gdzie wartości przyrodnicze i społeczne są wyższe od produkcyjnych. W tych miejscach konieczne jest zaniechanie pozyskania drewna celem jego sprzedaży. Trzeba jednak powiedzieć, że z drugiej strony istnieją lasy typowo produkcyjne, dostarczające nam drewna, z którego wszyscy korzystamy. Priorytetem jest trwałość tych lasów. Zatem wszędzie, gdzie pozyskujemy drewno zapewniamy wzrost młodego pokolenia drzew; zmienimy składy gatunkowe lasów dostosowując je do siedlisk i zmieniających się warunków klimatycznych. Staramy się, by były coraz bardziej różnorodne i odporne.

 

Patronem rezerwatu, z inicjatywy prof. Jana Bodziarczyka jest Ryszard Malik – przyrodnik i leśnik. Przedwcześnie zmarły pracownik Nadleśnictwa Olkusz wyjątkowo zaangażowany w ochronę jurajskiej przyrody. Autor licznych publikacji, opracowań, planów ochrony i projektów mających na celu ochronę najcenniejszych ekosystemów oraz stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin.

 

Do rezerwatu najlepiej wejść od strony kościoła w Jaroszowcu (przy ul. Leśnej 40). Teren rezerwatu okalają drogi leśne, a środkiem wiodą ścieżki, z których  - zgodnie z zasadami obowiązującymi w rezerwatach – nie wolno schodzić. Rezerwat najlepiej jest zwiedzać podążając za szlakiem oznaczonym niebiesko-białym kwadratem, wyznaczającym trasę dawnej ścieżki edukacyjnej, którą w przyszłości nadleśnictwo zamierza odnowić. 

 

Zarządzenie Dyrektora RDOŚ ws. rezerwatu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego dnia 10 maja i uprawomocni się po dwóch tygodniach. Zatem 25 maja istnienie tego rezerwatu stanie się faktem. 

 

Informacje ogólne:

Nadleśnictwo Olkusz – jest jednostką podlegającą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Gospodaruje na 17144,05 hektarów gruntów, a spora część lasów podlega niekorzystnemu oddziaływaniu przemysłu – hut i kopalń. Mimo to, aż 44,5% stanowią obszary objęte różnymi, ustawowymi formami ochrony przyrody. Są wśród nich:

  1. Cztery rezerwaty przyrody: Smoleń, Ruskie Góry, Pazurek i Góra Stołowa
  2. Cztery obszary Natura 2000: Jaroszowiec, Ostoja Środkowojurajska, Buczyny w Szypowicach i Las Niwiski oraz Pustynia Błędowska
  3. Dwa parki krajobrazowe: Orlich Gniazd oraz Dolinki Krakowskie

W najbliższym czasie spodziewane jest także powiększenie rezerwatu Ruskie Góry, który jako jedyny z wymienionych objęty jest na znacznym obszarze ochroną ścisłą.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie do złożenia oferty na sprzatanie biura

Zaproszenie do złożenia oferty na sprzatanie biura

Olkusz, 5.12.2024 r.

 

Zapytanie o cenę

(Zaproszenie do złożenia oferty)

 

Nadleśnictwo Olkusz informuje, że do zamówienia będącego przedmiotem niniejszego zapytania o cenę nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych z dn.11 września 2019 (tekst jednolity Dz. U. 2024. poz.1320), na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1) tej ustawy. Wartość zamówienia nie przekracza 130 000 zł.

 

1. Zamawiający:

PGL LP  Nadleśnictwo Olkusz

32-300 Olkusz ul. Ponikowska 32

2. Przedmiot zamówienia:

 

Sprzątanie biura Nadleśnictwa Olkusz

  1. Kod CPV 74750000-1 - Usługi sprzątania biur
  2. rozmiar zadania – powierzchnia biura - 2 kondygnacje o łącznej powierzchni 963 m2
  3. zakres sprzątania:
  • odkurzanie, mycie i konserwacja podłóg – powierzchnia wykładzin – 472 m2, płytek – 420 m2, linoleum – 55 m2, pozostałe 16 m2.
  • czyszczenie mebli łącznie z ich konserwacją,
  • czyszczenie telefonów – 21 szt.,
  • mycie okien (przynajmniej raz na kwartał) – 54 szt. o łącznej pow. 310 m2,
  • codzienne mycie luster, umywalek, baterii, muszli klozetowych i pisuarów w łazienkach – 8 łazienek
  • utrzymanie w czystości aneksu kuchennego, tablic informacyjnych, parapetów okiennych i tapicerki meblowej,
  • sprzątanie pomieszczeń używanych okresowo tj. kancelaria tajna, serwerownia i archiwum nie częściej niż raz na kwartał, obowiązkowo pod nadzorem osoby odpowiedzialnej,
  • sprzątanie Sali konferencyjnej w zależności od potrzeb, nie częściej niż 4 razy w miesiącu.
  • codzienne czyszczenie i konserwacja ekspresów do kawy oraz czajników
  • pranie raz na pół roku wykładzin,
  • utrzymanie w czystości szklanych drzwi – 34 szt.
  • opróżnianie, mycie koszy na śmieci, codzienna wymiana worków na śmieci,
  • odkurzanie i czyszczenie gaśnic, grzejników, obrazów i innych elementów na ścianach,
  • odkurzanie, czyszczenie i mycie eksponatów i gablot,
  • uzupełnienie na bieżąco środków czystości w toaletach (mydło w płynie, środki zapachowe, ręczniki jednorazowe, papier toaletowy, płyn do WC),
  • uzupełnianie na bieżąco środków czystości w aneksie kuchennym.
  1. do wykonania w/w usług Nadleśnictwo zastrzega sobie stosowanie przez Wykonawcę następujących środków czystości:
  • do mycia kuchenek elektrycznych, zlewozmywaków stosować – środek nie powodujący zarysowań,
  • mycie mebli kuchennych – nie stosować środków powodujących zmatowienie powierzchni lub ich zarysowanie,
  • podłogi i ściany z powierzchnią ceramiczną – należy stosować środki, które nie powodują zarysowań i matowienia powierzchni.

•   w razie jakichkolwiek uwag co do stosowanych przez Wykonawcę środków czystości Nadleśnictwo ma prawo do żądania wymiany środków czyszczących na mniej agresywne

  1. usługi objęte niniejszym zakresem Wykonawca wykona przy użyciu własnych narzędzi (sprzętu), środków utrzymania czystości, środków toaletowych i higieny osobistej.
  2. zamawiający zapewnia schowek na sprzęt i środki higieny

 

3. Termin realizacji zamówienia

od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.

 

4. Wymagania jakie powinni spełnić wykonawcy

Oferenci muszą wykazać się następującymi dokumentami:

a) Zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej – poświadczone nie wcześniej niż 6 miesięcy od daty składania oferty

b) Zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON

c) Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach – wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą składania oferty

d) Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą składania oferty.

e) przynajmniej jedne referencje poświadczające sprzątanie biur o powierzchni powyżej 500 m2 w ostatnich 3 latach.

f) polisa ubezpieczenia OC działalności przedsiębiorstwa o kodzie PKD 81.21.Z na minimalną kwotę  50 000 zł

 

5. Kryteria wyboru ofert

 

Najniższa cena

 

6. Miejsce i sposób uzyskania dodatkowej informacji lub szczegółowej dokumentacji:

 

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Nadleśnictwa Olkusz lub pod nr telefonu 32 643 04 45 wysyłając zapytania na adres olkusz@katowice.lasy.gov.pl do dnia 19.12.2024 r.

osobą upoważnioną do kontaktu jest Piotr Komuński- sekretarz

 

7. Sposób przygotowania oferty:

oferta winna zawierać:

- nazwę, nazwisko (firma) oraz adres oferenta i adres mailowy

- wymagane zaświadczenia i referencje

- oferowaną cenę netto

 

8. Ofertę w formie papierowej można  przesłać na adres:

 

Nadleśnictwo Olkusz,

ul. Ponikowska 32, 32-300 Olkusz

w terminie do dnia 23 grudnia 2024 roku do godz. 10:00 z adnotacją na kopercie „Postępowanie na sprzątanie biura – nie otwierać przed 23.12.2024 r. do godz. 10:00”

 

lub w formie elektronicznej na adres olkusz@katowice.lasy.gov.pl W wiadomości formularz oferty należy przesłać jako osobny plik - spakowany i zaszyfrowany załącznik. Hasło do odszyfrowania załącznika – oferty należy przesłać osobnym mailem w dniu 23.12.2024 r. między godz. 945 a 1000 lub SMS na nr 728478833 z zaznaczeniem nazwy nadawcy

 

9. Otwarcie ofert nastąpi 23 grudnia 2024 o godz. 11:00 w biurze Nadleśnictwa. Nadesłane oferty zostaną rozpatrzone do dnia 27.12.2024 r. Wszyscy oferenci, którzy złożą pisemne oferty zostaną powiadomieni mailowo o wyniku postępowania.

10. Podpisanie umowy nastąpi do dnia 31.12.2024 r.

11. Zgodnie z informacją zamieszczoną na wstępie, do zamówienia będącego przedmiotem niniejszego zapytania ofertowego nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Wobec powyższego Nadleśnictwo Olkusz informuje, że zastrzega sobie prawo wyboru oferty bez prawa protestów i odwołań ze strony oferentów, a także prawo odrzucenia ofert bez podania przyczyn

 

            Mateusz Łapaj
Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz

 

 

Załączniki

  1. Załącznik nr 1 – Oświadczenie o nie podleganiu wykluczeniu
  2. Załącznik nr 2 – Wzór umowy